Piosenka na pogrzebie – jak wybrać utwór na ostatnie pożegnanie? Jak powinna brzmieć oprawa muzyczna na ceremonii?

piosenka na pogrzebie

Oprawa muzyczna to element praktycznie każdej uroczystości pogrzebowej. Jaka piosenka na pogrzebie będzie odpowiednia? Dlaczego warto zdecydować się na muzykę podczas ceremonii? Dowiedz się!

Jeśli organizujesz pogrzeb bliskiej osoby, to powinieneś zadbać także o oprawę muzyczną. Nie rezygnuj z tego elementu uroczystości, ponieważ melodie w trakcie pogrzebu łączą wszystkich przybyłych w smutku i są sposobem na oddanie hołdu zmarłemu. Doskonale odzwierciedlają również nasze emocje – w końcu nie wszystko można dobrze wyrazić za pomocą słów. Lista dzieł, na które możesz się zdecydować, jest bardzo długa. I choć najpopularniejsza piosenka na pogrzebie to Ave Maria czy Time to Say Goodbye, to wiedz, że masz znacznie więcej opcji do wyboru.

Kiedy jest grana piosenka na pogrzebie?

Wydaje ci się, że dźwięki muzyki można usłyszeć dopiero pod sam koniec uroczystości, gdy składa się trumnę do grobu? Nic bardziej mylnego! Muzyka bardzo często towarzyszy żałobnikom również w innych częściach pogrzebu. W przypadku organizowania pogrzebu kościelnego pierwsze utwory możesz usłyszeć już w trakcie mszy świętej. Pieśni są grane, kiedy goście gromadzą się w kościele, podczas komunii świętej, a także po zakończeniu tej części pogrzebu. Gdy natomiast ma miejsce pochówek świecki, to piękne melodie pogrzebowe można podziwiać w momencie wystawienia ciała w kaplicy.

Nie da się jednak ukryć, że pieśni pogrzebowe największe znaczenie mają podczas pochówku na cmentarzu. Najbliższa rodzina nieboszczyka ma prawo do wyboru utworów pogrzebowych, które będą pobrzmiewać podczas ostatniego pożegnania. Bardzo często zdarza się, że ostatnią wolą osoby zmarłej jest by wszyscy przybyli na uroczystość, mogli usłyszeć jego ulubioną piosenkę. Inną możliwością jest wybór odpowiedniego utworu żałobnego wraz z pracownikiem zakładu pogrzebowego, który na pewno doradzi i podpowie, jaka piosenka na pogrzebie będzie najlepsza.

Przeczytaj
Zakłady pogrzebowe – jaki jest zakres ich usług pogrzebowych? Jak znaleźć sprawdzony dom pogrzebowy?

Muzyka na pogrzebach – najczęściej grane piosenki

Piosenka na pogrzebie może nawiązywać do przemijania, choć pamiętaj, że oprawa muzyczna pochówku jest indywidualną sprawą. Wcale nie musisz postawić na utwór, który jest najczęściej wybierany. Jeśli jednak nie wiesz, jaka pieśń będzie odpowiednia, to bezpiecznym wyborem będzie jedna z poniższych kompozycji:

  • „Ave Maria”;
  • „Cisza”;
  • „Anielski orszak”,
  • „Życie przemija”;
  • „Time To Say Goodbye”;
  • „Dziwny jest ten świat”;
  • „Sen o Warszawie”;
  • „Lubię wracać tam, gdzie byłem”;
  • „Dla Ciebie Mamo”;
  • „Wiem, że nie wrócisz”;
  • „Ta ostatnia niedziela”;
  • „Nie żałuję”.

Powyżej znajdziesz przykłady najpopularniejszych dzieł na ceremonię. Pamiętaj, że nuty to nie tylko melodia, ale także uczucia takie jak miłość, tęsknota, czy smutek, dlatego piosenka na pogrzeb nie może być przypadkowym utworem.

Piosenka na pogrzebie – jakie wybrać instrumenty?

Na większości uroczystości dzieła grane są na organach. Nie każdemu jednak odpowiadają te instrumenty, dlatego wiedz, że możliwości jest znacznie więcej. Do wyboru jest również trąbka, która idealnie nadaje się grania pieśni. Dzięki niej cała ceremonia zyskuje niezwykle podniosły i uroczysty charakter. Jeśli chcesz, to nic nie stoi na przeszkodzie, abyś zdecydował się, chociażby na np.:

  • skrzypce;
  • gitary;
  • flet;
  • wiolonczelę.

Ciekawą możliwością jest też muzyka na żywo, czyli śpiewana przez doświadczonych śpiewaków. Decydując się na to rozwiązanie, masz pewność, że pieśni na pogrzebie jeszcze bardziej poruszą serca wszystkich zebranych. Niestety jednak jest to znacznie droższa opcja, dlatego nie każdy może zdecydować się na taką możliwość.

Przeczytaj
Ile kosztuje pogrzeb? Uogólniony cennik usług pogrzebowych

Podsumowując, piosenka na pogrzebie zwykle utożsamia się z uczuciami wszystkich żałobników, przez co zgromadzeni zapamiętują pogrzeb jako bardzo smutne i jednocześnie emocjonujące wydarzenie, które miało odpowiedni wyraz i podniosłość. Powinieneś więc zadbać o to, aby oprawa muzyczna na uroczystości była poruszająca.

Zobacz także:

Archiwum: maj 2024
Opublikowany przez
Krzysztof

Ukończył studia wyższe na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie na kierunku teologia i od 2 lat pracuje w zakładzie pogrzebowym. Doświadczenie nauczyło go wrażliwości i wyrozumiałości w kontakcie z osobami korzystającymi z usług pogrzebowych. Prywatnie zajmuje się udzielaniem korepetycji z kaligrafii i udzielaniem porad na forach religijnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *