Laudacja jest specyficzną mową pochwalną. Choć coraz rzadziej spotykana, dla wielu osób to bardzo istotny element ważnej uroczystości poświęconej konkretnemu człowiekowi. Sprawdź, w jaki sposób napisać i wygłosić laudację!
Laudacja najczęściej kojarzy się z mową wygłaszaną na pogrzebie. Nic dziwnego, to słowo zazwyczaj pada w tym kontekście. Należy jednak pamiętać, żeby nie łączyć tego rodzaju przemówienia jedynie z pogrzebami. Laudacja może być wygłaszana zarówno na uroczystościach pożegnalnych, jak i weselach, galach oraz rozdaniach nagród.
Czym jest laudacja?
Laudacja, wbrew częstej opinii, nie jest mową pogrzebową. To mowa pochwalna, w trakcie której należy przywołać różnego rodzaju zasługi i cechy danej osoby.
Z tego względu często stosowana jest podczas pogrzebów, ale również wręczania nagród lub tytułów honorowych.
Jak językoznawcy definiują laudację?
Nie można stawiać znaku równości pomiędzy laudacją a mową pogrzebową. Wynika to w pełni z etymologii tego słowa.
Nazwa laudacja wywodzi się ze słowa pochodzenia łacińskiego. Laudatio oznacza dosłownie pochwałę. Wszyscy językoznawcy są zgodni, że laudacja jest mową pochwalną, a tym samym może być wygłaszana wszędzie tam, gdzie konieczne jest opisanie czyichś zasług.
Jak napisać laudację?
Laudacja jest zwykle dość formalną formą wypowiedzi. Z tego względu warto zastosować się do klasycznego układu mowy, tak aby w pełni poprawnie wywiązać się z obowiązku i zaszczytu wygłoszenia.
Co powinna zawierać laudacja?
Przede wszystkim laudację należy zatytułować. W tym przypadku może być to dość proste zdanie, np. laudacja z okazji… .
W następnej kolejności trzeba się odpowiednio do okazji zwrócić do słuchaczy. Zazwyczaj preferowaną formą będzie zwrot Szanowni Państw, Drodzy Goście lub Zebrani.
Następnie trzeba przedstawić powód spotkania: Spotkaliśmy się w tym gronie ze względu na… .
W tym momencie można zaznaczyć, skąd znało się daną osobę i kim była. Po tym krótkim przedstawieniu następuje pochwała zasług. Na koniec należy podziękować oraz złożyć stosowne życzenia.
Kiedy można wygłosić laudację?
Laudację może wygłosić prawie każdy związany bezpośrednio lub pośrednio z osobą, na której cześć przygotowywana jest mowa. W zależności od konkretnej sytuacji może być to ktoś bliski z rodziny, przyjaciół lub pracy.
Zobacz także:
- Mowa pogrzebowa – czym jest, kto powinien ją stworzyć i wygłosić?
- Jak przebiega ostatnie pożegnanie na pogrzebie? Jak sformułować mowę pogrzebową?
- Ile trwa pogrzeb? Jak długo mniej więcej trwa ceremonia pogrzebowa?
- Czy kazanie pogrzebowe jest obowiązkowe? Jak je przygotować i kto je wygłasza?
- Czym jest kurhan? Gdzie można znaleźć tego rodzaju cmentarzysko? Jak wyglądają miejsca spoczynku sprzed setek lat?
- Klepsydra pogrzebowa – co powinna zawierać? Klepsydra żałobna a nekrolog