Klepsydra pogrzebowa – co powinna zawierać? Klepsydra żałobna a nekrolog

klepsydra pogrzebowa

Klepsydra pogrzebowa to tradycyjny zwyczaj informowania o śmierci kogoś bliskiego. Zawiera wszelkie niezbędne informacje, łącznie z datą i miejscem pogrzebu. Sprawdź, kto może ją przygotować i gdzie warto ją umieścić.

Śmierć kogoś bliskiego jest bardzo trudnym wydarzeniem. Nie da się na nią przygotować. Zawsze towarzyszy jej ból i szok. W trakcie kilku pierwszych dni między datą śmierci a pogrzebem trzeba dopilnować wielu niezbędnych procedur. Organizacja ceremonii, wybór kwatery i trumny to tylko początek formalności. W tym czasie należy także poinformować o stracie bliższą i dalszą rodzinę, a także znajomych i współpracowników. Klepsydra pogrzebowa z imieniem i nazwiskiem zmarłej osoby jest często widoczna na ogrodzeniach wiejskich cmentarzy, jednak informacje o pogrzebie można w tej postaci umieszczać też w innych miejscach. Sprawdź, gdzie warto to zrobić, a także przeczytaj, czym się różnią klepsydry żałobne od nekrologów.

Czym jest klepsydra pogrzebowa?

Klepsydra pogrzebowa nie jest tym samym co nekrolog. Należy pamiętać, że klepsydra jest w pełni samodzielną informacją, wydrukowaną na oddzielnej kartce. Najczęściej wieszana się ją w miejscach często odwiedzanych przez zmarłego, a także nieopodal miejsca uroczystości pogrzebowej, np. kościele parafialnym lub cmentarzu będącego miejscem ostatniego pożegnania osoby zmarłej.

Takie swoiste ogłoszenie zawiera wszystkie niezbędne informacje na temat zmarłego oraz miejsca i daty pogrzebu. Dzięki temu znajomi i dalsi krewni mogą dowiedzieć się o śmierci danej osoby i przyjść na pogrzeb. Pozwala to odciążyć najbliższą rodzinę zmarłego, która w tych dniach i tak musi wykonać wiele trudnych telefonów. Klepsydra pogrzebowa może zawierać także symbole wyznawanej przez zmarłego religii, np. krzyż.

Przeczytaj
Żałoba po śmierci bliskiej osoby. Na jakie etapy się dzieli i jak ją przechodzić?

Skąd pochodzi zwyczaj wywieszenia klepsydr pogrzebowych i publikowania nekrologów?

W starożytnej Grecji funkcjonowały różnego rodzaju spisy zmarłych. Zwykle były porządkowane wedle daty śmierci, a publikowano je w kalendarzach i sakramentarzach.

Na terenie Polski zwyczaj publicznego informowania o czyjejś śmierci i pogrzebie pojawił się dopiero na początku XIX wieku. W okresie romantyzmu śmierć stała się tematem poruszanym znacznie częściej i w większym gronie. To właśnie wtedy pomniki cmentarne stały się bardziej okazałe, pojawiły się m.in. popiersia zmarłych i sylwetki aniołów.

Jak wyglądały pierwsze nekrologi i klepsydry?

Początkowo nekrologi umieszczane w prasie stanowiły informację o śmierci danej osoby, a także o jej życiu. Rozbudowana notka biograficzna pozwalała na skuteczniejsze upublicznienie takich informacji.

Klepsydra początkowo stanowiła skróconą formę nekrologu, którą wywieszano na drzwiach lub bramie. Do powszechnego użytku weszły prawie sto lat później, na przełomie XIX i XX wieku.

Jakie informacje zawiera nekrolog?

Nekrolog, w przeciwieństwie do klepsydry pogrzebowej, jest umieszczony w większej publikacji. Najczęściej można spotkać go w gazetach, ale obecnie nekrologi publikuje się także na portalach internetowych.

W tym przypadku również jest to informacja na temat czyjejś śmierci, wspomnienie o kondolencjach z jej powodu. Zawiera także datę oraz miejsce pogrzebu. Nie musi być to jednak skrótowa informacja, może przybrać formę dłuższego artykułu. Wówczas jest to swego rodzaju opis życia bądź różnorodnych dokonań zmarłego.

Kiedy należy sformułować zawiadomienie?

Nekrolog oraz klepsydra to popularne sposoby zawiadamiania o śmierci i pogrzebie. Nie oznacza to jednak, że muszą pojawić się natychmiast. Najczęściej są wywieszane oraz publikowane w czasie między śmiercią a pogrzebem.

Przeczytaj
Sennik cmentarz – co oznacza sen o cmentarzu? Czy to zapowiedź smutnego wydarzenia? Jak interpretować sny, w których pojawia się cmentarz?

Jeśli jednak rodzina nie życzy sobie obecności dalszych znajomych na pogrzebie, tego rodzaju zawiadomienie może pojawić się dopiero po kilku dniach.

Należy także pamiętać, że zarówno klepsydra pogrzebowa, jak i nekrolog nie są obowiązkowe, a ich zamieszczanie leży w gestii otoczenia zmarłej osoby.

Gdzie umieszcza się nekrologi i klepsydry pogrzebowe?

Nekrologi umieszcza się najczęściej w gazecie lub internecie. W zależności od funkcji, jaką zmarły pełnił w społeczności, może być to krótka notka w lokalnym dzienniku lub rozbudowany artykuł w gazecie ogólnokrajowej.

Klepsydry pogrzebowe umieszcza się natomiast we wszystkich miejscach, w których bywał zmarły. Bardzo często można spotkać je na wejściach do klatki schodowej bądź na bramie domu, ale także przy kościołach oraz miejscach zatrudnienia. Czasem klepsydry przypina się do tablicy informacyjnej lub słupa pełniącego taką funkcję.

Kto może wydrukować powiadomienia o pogrzebie?

Klepsydra pogrzebowa ma zazwyczaj prostą formę, zawiera niewielkie grafiki okolicznościowe i jest drukowana na standardowym papierze. Z tego względu bez trudu wiele osób może przygotować ją samodzielnie.

Należy pamiętać, aby wszystkie informacje były czytelne i dobrze widoczne. Zwykle największej czcionki używa się do zaznaczenia nazwiska zmarłego. Poniżej należy umieścić informacje na temat pogrzebu, takie jak data, godzina oraz miejsce. Można dodać także adres cmentarza. Jeśli jednak rodzina pragnie przeżyć tę ceremonię w prywatnym gronie, zawiadomienie może dotyczyć jedynie faktu śmierci.

Czy firma pogrzebowa może przygotować klepsydry?

Jeśli rodzina nie ma na to czasu, chęci lub umiejętności, z pewnością każdy zakład pogrzebowy może je zorganizować i rozmieścić. Treść umieszczana na klepsydrze jest w pełni konsultowana z rodziną zmarłego.

Przeczytaj
Przesądy pogrzebowe – jakie są najpopularniejsze zabobony w Polsce?

Klepsydra pogrzebowa jest ogromnym ułatwieniem dla najbliższej rodziny zmarłego, która chce powiadomić o jego ostatniej drodze. W ten prosty sposób można poinformować wielu dalszych znajomych, bez konieczności wykonywania telefonów osobiście.

Zobacz także:

Archiwum: maj 2024
Opublikowany przez
Krzysztof

Ukończył studia wyższe na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie na kierunku teologia i od 2 lat pracuje w zakładzie pogrzebowym. Doświadczenie nauczyło go wrażliwości i wyrozumiałości w kontakcie z osobami korzystającymi z usług pogrzebowych. Prywatnie zajmuje się udzielaniem korepetycji z kaligrafii i udzielaniem porad na forach religijnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *