Żałoba po dziecku to niezwykle traumatyczny okres wypełniony bólem i rozpaczą. Towarzyszy mu pustka, niemoc i zaprzeczenie. Jak poradzić sobie ze stratą dziecka oraz ile trwa żałoba?
Śmierć dziecka to wielka tragedia, która odciska piętno na całym dalszym życiu każdego rodzica, którego taka sytuacja spotyka. Z tak traumatycznym przeżyciem trudno jest sobie poradzić, a pogodzenie się z nową rzeczywistością wydaje się niemożliwe. Jednak człowiek posiada niesamowitą zdolność adaptacji, która w miarę upływu czasu i kolejnych faz żałoby ujawnia swoją moc i pomaga powrócić do równowagi emocjonalnej i psychicznej.
Jak długo powinna trwać żałoba po dziecku? Aspekt kulturowy
Żałoba jako stan duchowy i emocjonalny nie jest objęta żadnymi regułami, które określałyby sposób jej przeżywania oraz czas trwania. W naszej kulturze żałoba kojarzy się z czarnymi lub ciemnymi ubraniami noszonymi przez osoby, które doświadczyły straty. Kolor ten określa ich stan emocjonalny oraz sygnalizuje, że w ich życiu wydarzyło się coś traumatycznego. Według tradycji okres opłakiwania zmarłego powinien trwać maksymalnie 12 miesięcy i 6 tygodni w przypadku śmierci współmałżonka. Żałoba po dziecku, podobnie jak po stracie rodzica lub rodzeństwa trwa 6 miesięcy, po których następuje czas tzw. pół-żałoby, gdzie nosi się stroje w szarym kolorze. Pół-żałoba również trwa 6 miesięcy.
Czas trwania żałoby po dziecku – aspekt emocjonalny
Żałoba emocjonalna po śmierci dziecka utrzymuje się przez cały czas i tak naprawdę utrzymuje się przez całe życie. Oczywiście w miarę upływu czasu i łez emocje opadają, a wszelkie negatywne uczucia schodzą na dalszy plan. Wiele zależy od tego, w jaki sposób zostanie przepracowana żałoba i każda z jej faz, których zadaniem jest stopniowe oswajanie się z nową sytuacją i nauka dalszego życia. Przebieg żałoby może być różny, w zależności od tego, w jakich okolicznościach nastąpiła śmierć. Największą traumę wywołuje nagłe i niespodziewane odejście dziecka w wyniku nieszczęśliwego wypadku. W takiej sytuacji najtrudniej jest pogodzić się ze stratą, a proces żałoby trwa znacznie dłużej.
Jakie są fazy żałoby po dziecku?
Choć o żałobie mówi się głównie jako o głębokim smutku, w rzeczywistości jest to uczucie dużo bardziej złożone i często zmienia się wraz z dochodzeniem do siebie osoby w żałobie. Żałoba po dziecku składa się z czterech faz, przez które przechodzi każdy rodzic po stracie ukochanej pociechy.
- Szok i zaprzeczenie. Osoba dowiadująca się o stracie dziecka nie dopuszcza tej informacji do siebie. Pojawia się zaprzeczenie, szok i niedowierzanie. Początkowa rozpacz przeradza się w chwilowy powrót równowagi psychicznej ze względu na konieczność przygotowania pogrzebu.
- Dezorganizacja. Najgorszy okres żałoby przychodzi po pogrzebie gdy fakt utraty dziecka dociera do nas ze zdwojoną siłą. Zdajemy sobie wówczas sprawę z ostateczności sytuacji, co może wywołać nawet objawy załamania. Bardzo często ludzie unikają w tym czasie spotkań i rozmów, zaniedbują własne obowiązki i potrzeby. Mogą pojawić się problemy z organizacją własnego dnia, zaburzenia łaknienia i chęć odizolowania od całego świata.
- Gniew. Po okresie załamania może pojawić się złość wynikająca z przekonania o niesprawiedliwości takiej sytuacji. Często osoby obwiniają o śmierć dziecka wszystkich na około, próbując za wszelką cenę odpowiedzieć sobie na pytanie „dlaczego?”.
- Akceptacja. Powrót do normalności po stracie dziecka to trudny i długotrwały proces. Żałoba w takim przypadku może trwać wiele lat, jednak zawsze kończy się odzyskaniem stabilności psychicznej i powrotem energii życiowej.
Żałoba po dziecku. Podsumowanie
Gdy umiera dziecko, zamiera cały świat jego rodziców. Zupełnie jak by ktoś zgasił światło i wyłączył prąd. Przeżycie każdego kolejnego dnia wiąże się z psychicznym cierpieniem, które czasami może przybierać fizyczną formę. Niezwykle pomocne w takich chwilach jest uzewnętrznienie swoich emocji w rozmaity sposób. Pomaga bliskość kochających osób, rozmowa, a w niektórych sytuacjach terapia, która ułatwi przejście przez kolejne etapy żałoby.
Zobacz także:
- Żałoba po dziadku – ile trwa, jakie są etapy, jak się wtedy ubierać?
- Żałoba po mężu – ile trwa, jak się objawia, jak poradzić sobie z bólem?
- Żałoba po tacie – ile trwa? Jak poradzić sobie ze stratą?
- Żałoba po teściu. Ile powinna trwać? Jak przeżywać żałobę po utracie kogoś bliskiego?
- Żałoba po mamie – ile trwa, jakie są jej etapy? Jak okazywać ją przy znajomych?
- Żałoba to trudny czas po stracie bliskiej osoby. Jakie wyróżniamy etapy żałoby?