Śmierć członka rodziny zawsze jest trudna. Przeżywamy to tym ciężej, im bliższe jest pokrewieństwo. Jakie są etapy żałoby po dziadku?
Żałoba to trudny okres, którego celem jest poradzenie sobie z szokiem i pustką po stracie bliskiej osoby. Etapy żałoby bywają różne, w zależności od tego, czy dotyczy ona bliższych, czy dalszych krewnych oraz indywidualnego odczucia smutku. Jak wygląda żałoba po dziadku i jak można sobie z nią poradzić?
Ile trwa żałoba po dziadku?
Żałoba jest elementem kulturowym, obecnym w większości rozwiniętych cywilizacji świata. Przeżywanie żałoby stało się elementem, towarzyszącym śmierci bliskiej osoby. Czas żałoby w niektórych przypadkach trwa rok, w innych krócej, w zależności od zażyłości relacji z osobą zmarłą. Przyjmuje się, że żałoba po dziadku trwa ok. 6 miesięcy, podobnie jak żałoba po bracie lub siostrze. Nie zawsze jednak ze smutkiem po odejściu zmarłej osoby można sobie tak szybko poradzić. W niektórych przypadkach osoba przeżywająca żałobę potrzebuje więcej czasu. Jeżeli wnuczka była bardzo zżyta z dziadkiem, jej żal ma charakter bardziej emocjonalny, a tęsknota może przybrać poważniejszy obraz i objawiać się dłuższym poczuciem straty ukochanej osoby.
Kiedy żałoba po dziadku wymaga pomocy z zewnątrz?
W niektórych przypadkach żałoba może przybierać rozmiary patologiczne. Dzieje się tak, gdy u żałobnika pojawiają się pewne dysfunkcje psychologiczne, takie jak stany depresyjne, czy objawy somatyczne w postaci bezsenności lub braku apetytu. Zdarza się, że proces żałoby się przedłuża i trwa drugie 6 miesięcy, a potem jeszcze kolejne. Jeżeli smutek i żal utrudniają normalne funkcjonowanie, jest to znak, że warto skorzystać z pomocy terapeuty.
Żałoba po dziadku – jak się ubierać?
Ubierając się na pogrzeb wiadomo, że stosowny jest odpowiedni strój. Zwyczajowo w naszym kraju żałobę nosi się w czerni, i tak właśnie wygląda kreacja pogrzebowa. Dzieci osoby zmarłej zazwyczaj kontynuują okazywanie żałoby poprzez noszenie czarnych ubrań przez pierwsze 6 miesięcy. Wnuk lub wnuczka nie muszą okazywać smutku, stawiając na czarne stroje codziennie. Dzieciom zazwyczaj zawiesza się czarną wstążkę na rękawie przez pierwsze dni żałoby, następnie powraca do normalnego stroju. Każdy wie, że żałobę nosi się w sercu, a ubiór nie zawsze odzwierciedla ilość smutku i żalu, jakie się odczuwa.
Etapy żałoby po dziadku
Okres po pogrzebie można podzielić na trzy etapy:
- kilka dni po pogrzebie;
- kilka tygodni po uroczystości;
- okres do końca zwyczajowej żałoby.
Oczywiście każdy może przeżywać żałobę na sposób indywidualny. Niektóre osoby radzą sobie ze smutkiem poprzez słuchanie muzyki, oglądanie zdjęć swojego dziadka, czy techniki wyciszające. Etapy żałoby mogą trwać dłużej lub krócej w zależności od intensywności bólu po stracie i jeżeli ktoś potrzebuje więcej czasu, należy to uszanować.
Żałoba po dziadku – podsumowanie
Pustka to stan ducha, często towarzyszący śmierci dziadków. Wiele mówi się o tym, że żałobę każdy nosi w sercu i jest w tym sporo prawdy. Choć oficjalnie żałoba po dziadku trwa do 6 miesięcy, tak naprawdę pamięć o zmarłym nie przemija i choć czas leczy rany, żal po stracie jest naturalną reakcją każdego człowieka. Podczas żałoby warto się wyciszyć, zobaczyć się z rodzeństwem i innymi bliskimi zmarłego i starać się myśleć tylko o tych dobrych chwilach, które z dziadkiem. przeżyliśmy.
Zobacz także:
- Ile trwa żałoba po babci?
- Żałoba po bracie – ile trwa, jak ją okazywać, kiedy szukać pomocy?
- Żałoba po dziecku – ile trwa? Jakie są jej etapy, jak poradzić sobie ze stratą?
- Żałoba po tacie – ile trwa? Jak poradzić sobie ze stratą?
- Żałoba po mężu – ile trwa, jak się objawia, jak poradzić sobie z bólem?
- Żałoba po mamie – ile trwa, jakie są jej etapy? Jak okazywać ją przy znajomych?