Żałoba jest symbolem bólu i cierpienia, towarzyszących bliskim osoby zmarłej. Ważne jest, aby pozwolić sobie ją przeżyć zamiast na siłę starać się powrócić do normalności i nie myśleć o stracie.
Żałoba po zmarłym jest tym silniejsza, im bliżej z nim byliśmy. Śmierć brata może wywołać wiele skrajnych emocji, a jej przeżywanie jest kwestią indywidualną dla każdego rodzeństwa. Ile oficjalnie trwa żałoba po bracie i jakie są jej etapy?
Żałoba po bracie – uroczystość pogrzebowa
Przygotowując pożegnanie brata, należy skontaktować się z firmą pogrzebową, która urządzi uroczystość zgodnie z wymaganiami krewnych. Pogrzeb stanowi niejako pierwszy etap żałoby, ponieważ to wtedy następuje ostatnie pożegnanie, którego symbolem jest złożenie ciała do grobu. Podczas pogrzebu należy zachować stosowną powagę i zadbać o zachowanie wzniosłej atmosfery całego wydarzenia.
Ile trwa żałoba po bracie?
W tradycji polskiej żałoba po bracie trwa od 6 do 12 miesięcy, choć według psychologów, najpoważniejszy kryzys trwa do ok. 6 tygodnia po śmierci krewnego. Niegdyś przez pierwsze 6 miesięcy rodzeństwo nosiło czarne stroje, a przez następne pół roku odzież półżałobną, czyli odcienie szarości. Zalecało się także, aby w tym okresie zachowywać należną powagę i rezygnować z udziału w zabawach.
Żałoba po bracie – jak przetrwać trudny czas?
Żałoba po bracie może objawiać się na różne sposoby, w zależności od tego, jak bliskie były więzi pomiędzy rodzeństwem. Nie zawsze bracia i siostry są ze sobą blisko, czasem mieszkają w dużym oddaleniu i nie spotykają się zbyt często. Niemniej smutek i żal po stracie krewnego wystąpi w każdym przypadku, choć u osób, które nie utrzymywały regularnych kontaktów z pewnością objawy somatyczne i emocjonalne będą słabsze, niż u bardzo zżytego rodzeństwa. Na przeżycia wewnętrzne wpływ ma też z pewnością wiek brata oraz okoliczności, w jakich zmarł.
Jak można pomóc w żałobie po bracie?
Niektóre osoby będą potrzebowały wsparcia, aby poradzić sobie z żałobą po bracie. Może to być pomoc profesjonalna, polegająca na spotkaniach z psychoterapeutą, który pomoże poradzić sobie ze stratą. Duże znaczenie ma jednak także wsparcie innych bliskich: przyjaciół oraz rodziny. Pomoc jest bardzo ważna szczególnie w przypadku przeżywania żałoby atypowej, czyli wiążącej się z objawami somatycznymi, takimi jak odczucia silnego gniewu, nawracające sny o zmarłym bracie, stany depresyjne i niemożność normalnego funkcjonowania.
Sposoby pomocy w żałobie po bracie
Osoby bliskie lub psycholog mogą zaoferować następujące działania:
- terapia – profesjonalne przepracowanie relacji ze zmarłym i pomoc w radzeniu sobie ze stratą;
- dzielenie żałoby – spotkania z innymi bliskimi zmarłego, którzy w równym stopniu cierpią;
- wsparcie w postaci zaangażowania społecznego osoby cierpiącej – znalezienie relaksujących zajęć, pozwalających uspokoić emocje;
- umożliwienie otwartego okazywania emocji – pozwolenie na płacz i wyrażanie bólu.
Żałoba po bracie – podsumowanie
Żałoba po bracie może być odczuwana na różne sposoby. Choć oficjalnie trwa ona od 6 do 12 miesięcy, a najgorszy kryzys mija po 6 tygodniach, wiele zależy od ścisłości więzi między rodzeństwem. W przypadku, gdy pojawią się negatywne emocje i będą one na tyle silne, że żałoba przybierze rozmiar patologiczny, trzeba pomyśleć o uzyskaniu profesjonalnej pomocy. Psychoterapeuta pomoże przejść przez etapy żałoby, poradzić sobie z uczuciem smutku i żalu, i powrócić do normalnego funkcjonowania.
Zobacz także:
- Żałoba po dziadku – ile trwa, jakie są etapy, jak się wtedy ubierać?
- Żałoba po tacie – ile trwa? Jak poradzić sobie ze stratą?
- Żałoba po mamie – ile trwa, jakie są jej etapy? Jak okazywać ją przy znajomych?
- Żałoba po dziecku – ile trwa? Jakie są jej etapy, jak poradzić sobie ze stratą?
- Ile trwa żałoba po babci?
- Żałoba po mężu – ile trwa, jak się objawia, jak poradzić sobie z bólem?