Czarna wstążka żałobna to jeden z najpopularniejszych symboli związanych ze śmiercią i żałobą. Możemy ją spotkać praktycznie na całym świecie, szczególnie w kulturze euroamerykańskiej. Sprawdź jakie znaczenie ma ten symbol?
Czarna wstążka zawinięta w charakterystyczny sposób to znak, który bezsprzecznie oznacza śmierć. Noszenie tego symbolu towarzyszy wielu osobom podczas okresu żałoby i pomaga oswoić się z sytuacją.
Czarna wstążka żałobna – jakie ma znaczenie?
Symbolika czarnej wstążki pojawia się od zawsze w naszej kulturze. Jest nieodłącznie związana z czyimś bezpowrotnym odejściem, oraz określa stan, w jakim się znajdujemy. Jest to także tradycyjny sposób okazania szacunku zmarłej osobie oraz zapewnienie o tym, że na zawsze pozostanie w naszych sercach. Czarna wstążka żałobna jest jasną informacją dla naszych bliskich oraz znajomych i przyjaciół, że znajdujemy się w trudnym okresie życia i potrzebujemy jeszcze trochę czasu, aby zacząć na nowo cieszyć się każdym dniem i wrócić do normalnego funkcjonowania.
Czarna wstążka żałobna – gdzie ją spotykamy?
Czarna wstążka to symbol żałoby, z którym najczęściej spotykamy się przy okazji uroczystości pogrzebowych. Występuje ona jako szarfa na wieńcu, często ozdabiają ją słowa, którymi symbolicznie żegnamy się ze zmarłą osobą. Wstążka jest umieszczana także na zdjęciach zmarłego, by w ten sposób podkreślić, jak bardzo przeżywamy jego stratę. Coraz częściej z tą symboliką spotykamy się w mediach społecznościowych, gdzie wirtualną czarną wstążkę wstawiają użytkownicy na swoje zdjęcia, by pokazać, że zmarła bliska nam osoba i jesteśmy w okresie żałoby. Symbol ten pojawia się również na flagach państwowych oraz przy logo nadawców telewizyjnych w czasie żałoby narodowej.
Podsumowanie
Czarna wstążka jest z nami zawsze i wszędzie w okresie przeżywania żałoby po stracie kogoś bliskiego. W naszej kulturze symbol ten jest bardzo powszechny i każdemu kojarzy się z bólem i żalem związanym ze śmiercią. Czarna kokardka w intensywny sposób podkreśla czas żałoby. Jest to także sygnał dla innych ludzi, że w naszym życiu niedawno wydarzyło się coś złego i wymagamy uszanowania tej sytuacji.
Zobacz także:
- Żałoba po dziecku – ile trwa? Jakie są jej etapy, jak poradzić sobie ze stratą?
- Żałoba po wujku. Jak długo powinna trwać żałoba po śmierci dalszych krewnych?
- Żałoba po tacie – ile trwa? Jak poradzić sobie ze stratą?
- Żałoba to trudny czas, który należy odpowiednio przeżyć. Jak nieprzepracowana żałoba może wpłynąć na nasze życie?
- Żałoba po teściu. Ile powinna trwać? Jak przeżywać żałobę po utracie kogoś bliskiego?
- Żałoba to trudny czas po stracie bliskiej osoby. Jakie wyróżniamy etapy żałoby?