Czym jest kolumbarium?

kolumbarium

Kolumbarium to usytuowana na cmentarzu ściana z miejscami na urny z prochami zmarłych. Sprawdź, co warto wiedzieć o takiej formie pochówku!

Kolumbarium w Polsce nie jest najbardziej rozpowszechnionym miejscem. Z kolei na zachodzie Europy i w USA umieszczanie urn z prochami zmarłych w specjalnie wydzielonych niszach zyskuje na popularności. Dlaczego tak się dzieje i z czym wiąże się taki rodzaj pochówku? Wyjaśniamy!

Historia kolumbarium

Nazwa kolumbarium pochodzi od łacińskiego słowa columba, czyli gołębica. Pierwotnie oznaczała ona budowle cmentarne z czasów rzymskich, które stawały się grobowcami dla setek zmarłych. Zwykle były to podziemne sale pełne nisz na urny. Każda taka nisza opatrzona była tabliczką z imieniem zmarłego.

Kolumbaria w późniejszych czasach rozpowszechniły się także w innych rejonach Europy. Znanym miejscem tego typu jest np. pochodzące z XIX wieku kolumbarium zlokalizowane na cmentarzu Bernardyńskim w Wilnie.

Współczesne pochówki – inne niż tradycyjne?

Obecnie kolumbaria stają się coraz bardziej popularne. Wynika to z praktyczności takiego rozwiązania. Jednoczesne miejsce pochówku wielu osób (nawet tysięcy!) ułatwia organizację cmentarzy i minimalizuje rozrost nekropolii. Co więcej, stanowi duże odciążenie finansowe bliskich zmarłego. Po ceremonii pogrzebowej poprzedzonej kremacją mogą oni umieścić urnę z prochami zmarłego w konkretnym miejscu. Zdobiąca je płyta to o wiele mniejszy koszt niż wydatek, jaki niesie ze sobą budowa pomnika lub dużego grobowca.

Kolejną zaletą kolumbarium jest aspekt ekologiczny takiego pochówku. A to jest bardzo ważne dla coraz większego grona osób, które przekonują bliskich i pragną właśnie takiej formy spoczynku.

Przeczytaj
Obudowy grobów – jak wykonuje się nagrobek tymczasowy? Kiedy trzeba go zastosować? Jak długo można go wykorzystywać?

Z jakimi kosztami trzeba liczyć się, wybierając pochówek w kolumbarium? Wliczyć trzeba koszt kremacji zwłok oraz wykupienia niszy. Osoby, które chciałyby, aby ich prochy spoczęły w urnie w konkretnym miejscu mogą już za życia zarezerwować wybraną niszę. Dla pewności warto to zrobić zwłaszcza w miastach, w których kolumbaria są niewielkie.

Tradycje kolumbarium sięgają czasów starożytnych. Już wtedy powstawały pierwsze sale stanowiące wspólne grobowce dla wielu zmarłych. Tradycja ta przetrwała do czasów współczesnych, a dziś staje się coraz bardziej popularna.

Zobacz także:

Archiwum: kwiecień 2024
Opublikowany przez
Krzysztof

Ukończył studia wyższe na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie na kierunku teologia i od 2 lat pracuje w zakładzie pogrzebowym. Doświadczenie nauczyło go wrażliwości i wyrozumiałości w kontakcie z osobami korzystającymi z usług pogrzebowych. Prywatnie zajmuje się udzielaniem korepetycji z kaligrafii i udzielaniem porad na forach religijnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *