Ile wynosi odszkodowanie za śmierć rodzica? ZUS i inne świadczenia

ile wynosi odszkodowanie za śmierć rodzica zus

Ile wynosi odszkodowanie za śmierć rodzica? ZUS w pewnych okolicznościach może wypłacić stosowne świadczenie. Niektóre polisy na życie również obejmują odszkodowanie z powodu śmierci ojca lub matki.

Ile wynosi odszkodowanie za śmierć rodzica? ZUS wypłaca je najbliższym zmarłego, najczęściej żonie i dzieciom. Jednak jest to możliwe tylko w pewnych okolicznościach, które omówimy w dalszej części tego artykułu. Oprócz świadczenia z ZUS, osoby, które posiadają ubezpieczenie na życie, mogą starać się o odszkodowanie właśnie w ubezpieczalni. Jaka kwota przysługuje z tytułu śmierci rodzica? Taką informację można znaleźć w dokumentach potwierdzających zawarcie polisy.

Odszkodowanie za śmierć ojca lub matki

Śmierć rodzica jest doświadczeniem bolesnym, po którym życie nigdy nie będzie już takie samo. Jednak w niektórych sytuacjach, dodatkowo wpływa ona na sytuację życiową dzieci. Wówczas mogą one starać się o jednorazowe odszkodowanie lub zadośćuczynienie, jeśli za śmierć rodzica odpowiedzialna jest osoba trzecia. Zazwyczaj dzieje się tak, gdy członek rodziny ponosi śmierć w wypadku komunikacyjnym. Wypłaty odszkodowania można wówczas ubiegać się do ubezpieczyciela lub bezpośrednio do sprawcy.

Ile wynosi odszkodowanie za śmierć rodzica? ZUS 

Co należy się dziecku po śmierci ojca lub matki? W pewnych okolicznościach o odszkodowanie można też ubiegać się w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, jednak tylko wtedy, gdy śmierć nastąpiła przy wypadku w pracy lub była wynikiem choroby zawodowej. Wysokość odszkodowania z ZUS oscyluje granicach od 100 do 150 tys. złotych. Warto też pamiętać, że w przypadku śmierci ściśle związanej z wykonywaniem pracy, do odpowiedzialności można też pociągnąć pracodawcę.

Przeczytaj
Ile pieniędzy z OFE po śmierci bliskiej osoby podlega wypłacie? Odpowiadamy!

Świadczenia z tytułu śmierci rodzica – zasiłek i renta

Wiele osób zastanawia się, co zrobić po śmierci rodzica. Przede wszystkim warto pamiętać o zasiłku pogrzebowym, który pomoże pokryć koszty związane z ceremonią. Kolejną kwestią jest renta, o którą mogą ubiegać się dzieci zmarłego, ale też przysposobione oraz drugiego małżonka. Przysługuje ona dzieciom w wieku do 16 lub 25 lat, pod warunkiem że kontynuują one edukację, ale też osobom, które w tym czasie stały się niezdolne do pracy.

Odszkodowanie i zadośćuczynienie dla członków rodziny zmarłego

Jeżeli śmierci rodzica nastąpiła w wyniku wypadku, zarówno dzieci, jak i małżonek mogą otrzymać odszkodowanie lub zadośćuczynienie. Świadczenia polegają na zrekompensowaniu doznanych kolejno materialnych i niematerialnych strat. Zadośćuczynienie i odszkodowanie za śmierć bliskiej osoby wypłaca wówczas towarzystwo ubezpieczeniowe, a jeśli sprawca wypadku nie posiadał polisy, wówczas odpowiada własnym majątkiem. O takie świadczenie mogą też ubiegać się inni członkowie rodziny, jeśli śmierć bliskiej osoby wpłynęła w sposób wyjątkowo szkodliwy. Taka sytuacja bardzo często dotyczy na przykład wnuków, którymi opiekowali się zmarli dziadkowie, ale też seniorzy, dla których pomoc materialna syna lub córki była wręcz niezbędna.

Odszkodowanie po śmierci rodziców – ubezpieczenie na życie

W pewnych okolicznościach osobom dorosłym należy się odszkodowanie w razie śmierci ojca lub matki. Dotyczy ono osób, które posiadają własne indywidualne ubezpieczenie na życie, a wariant ubezpieczenia obejmuje śmierć ojca i matki. Często też polisa obejmuje wypłatę świadczenia z powodu śmierci teścia czy teściowej. Zdarza się również, że zmarły za życia zawarł własną polisę ubezpieczeniową, która określa kto i w jakiej kwocie otrzyma świadczenie w przypadku jego śmierci. Podsumowując, w przypadku śmierci matki, ojca lub teściów, warto sprawdzić, czy nasza własna polisa nie obejmuje tego typu świadczeń, które w tym szczególnie bolesnym momencie mogą okazać się przydatne.

Przeczytaj
Jak odzyskać pieniądze z ZUS po śmierci ubezpieczonego?

Wiesz już, ile wynosi odszkodowanie za śmierć rodzica ZUS oraz o jakie świadczenia mogą ubiegać członkowie rodziny. Warto też pamiętać o kosztach pogrzebu, które powinien pokryć zasiłek pogrzebowy w ZUS. O wypłatę świadczenia można starać się w przypadku śmierci osoby niespokrewnionej, jeżeli to właśnie na nas spoczął ciężar pokrycia kosztów ceremonii. W praktyce zdarza się to dość często, gdy osobą starszą lub ciężko chorą opiekują się na przykład sąsiedzi. Choć wiele osób uważa wykupienie polisy na życie za kuszenie losu, to jednak nigdy nie wiadomo co i kiedy przyniesie przyszłość. Ubezpieczenie na wypadek nieszczęśliwych zdarzeń to temat, który z pewnością warto przemyśleć, gdyż w trudnych okolicznościach pieniądze mimo wszystko okazją się bardzo potrzebne.

Fot. główne krysi@ via Wikipedia, CC BY 3.0

Zobacz także:

Archiwum: maj 2024
Opublikowany przez
Krzysztof

Ukończył studia wyższe na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie na kierunku teologia i od 2 lat pracuje w zakładzie pogrzebowym. Doświadczenie nauczyło go wrażliwości i wyrozumiałości w kontakcie z osobami korzystającymi z usług pogrzebowych. Prywatnie zajmuje się udzielaniem korepetycji z kaligrafii i udzielaniem porad na forach religijnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *