Zwolnienie lekarskie z powodu śmierci najbliższej osoby

Zwolnienie lekarskie z powodu śmierci najbliższej osoby

Śmierć najbliższej osoby to trudne doświadczenie i traumatyczne przeżycie, które często odbija się na zdrowiu, prowadzi do rozwoju depresji. Sposobem na powrót do lepszej formy może być zwolnienie lekarskie. Jak je otrzymać? Sprawdzamy!

Sam fakt, że zmarła ci bliska osoba nie upoważnia do pójścia na zwolnienie lekarskie. Osoby zatrudnione mają prawo skorzystać jedynie z tzw. urlopu okolicznościowego w wymiarze jednego lub dwóch dni. Zdarza się jednak, że utrata ważnej osoby prowadzi do rozwoju choroby – permanentny smutek przeradza się w depresję, a ta oznacza nie tylko gorsze samopoczucie, ale także niemożność wykonywania obowiązków. W takiej sytuacji rozwiązaniem może być zwolnienie lekarskie. Ten czas należy wykorzystać na powrót do formy. 

Czas żałoby i depresja

Każdy przechodzi żałobę inaczej, podczas gdy jedni radzą sobie nieźle, inny wpadają w głęboką depresję. Tracą zainteresowania bieżącymi sprawami, zamykają się w sobie, stronią od towarzystwa. Pojawia się poczucie winy, ciągłe powroty do przeszłości, życie wspomnieniami. Nieustanne rozpamiętywanie i zadręczanie się sprawiają, że osoba w żałobie ma problem z koncentracją i nie jest w stanie wypełniać prawidłowo swoich obowiązków, zarówno tych domowych, jak i związanych z pracą zawodową.

Często jedynym ratunkiem jest krótka przerwa od pracy, czas, który można przeznaczyć na odpowiednią kurację. W takiej sytuacji możesz postarać się o zwolnienie online. To alternatywa dla osób, które potrzebują szybkiego wsparcia, a nie chcą lub nie mogą wychodzić z domu. Wystarczy wejść na stronę serwisu, wypełnić formularz i poczekać na konsultację lekarską. W ankiecie należy podać informacje na temat swojego stanu zdrowia, dolegliwości, niepokojących objawów. Warto w tym miejscu opisać swoje samopoczucie i jego konsekwencje.

Przeczytaj
TOP 5 filmów o śmierci

Zwolnienie lekarskie z powodu depresji

Depresja, obniżone samopoczucie sprawiają, że pracownik jest mniej wydajny, działa nieefektywnie. Nieleczona depresja może prowadzić do rozwoju innych chorób, co jeszcze pogarsza stan zdrowia i wydłuża czas powrotu do formy – przestrzegają eksperci.

Osoby podejrzewające u siebie wystąpienie epizodów depresji powinny jak najszybciej zasięgnąć porady specjalisty. Odpowiednia dobrana terapia daje dobre efekty i pomaga uporać się z problemem. Czy L4 mogą otrzymać jedynie osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę? Nie, zwolnienie lekarskie na umowie zlecenie również jest praktykowane.

Okres, na który wystawiono L4, pacjent musi przeznaczyć na leczenie. W tym czasie należy bezwzględnie przestrzegać zaleceń lekarskich, przyjmować zaordynowane leki bądź uczestniczyć w terapii. Czasem wystarczy po prostu odpoczynek. Trzeba pamiętać, że zdrowie psychiczne jest równie ważne, jak fizyczne. Gdy szwankuje, utrudnia normalne, codzienne funkcjonowanie i wypełnianie obowiązków.

Jak uzyskać zwolnienie online?

Jeśli twoje samopoczucie jest tak złe, że nie pozwala ci na wyjście z domu lub zależy ci na szybkim uzyskaniu pomocy, skorzystaj z możliwości otrzymania e-zwolnienia. To sposób bezpieczny, szybki i prosty. Nie musisz opuszczać domu, wystarczy zasiąść przed komputerem i wypełnić formularz kontaktowy. Lekarz oddzwoni do ciebie i przeprowadzi rozmowę, na podstawie której będzie miał szansę ocenić twój stan. Jeśli uzna, że potrzebujesz zwolnienia, otrzymasz je w ciągu kilku minut. Dowiesz się również, co powinieneś zrobić, by jak najszybciej wrócić do zdrowia.

Przeczytaj
Biała trumna – dla kogo jest przeznaczona i kiedy można ją wykorzystać?

Pamiętaj, aby zwolnienie wykorzystywać zgodnie z przeznaczeniem. Również L4 wystawione z powodu depresji może zostać skontrolowane przez ZUS lub pracodawcę. Nadużywanie zwolnień lekarskich jest łamaniem przepisów i jako takie podlega karze. Może prowadzić do odebrania prawa do zasiłku, a nawet do zwolnienia dyscyplinarnego. 

Rozpacz, żal, przewlekły smutek to uczucia, które towarzyszą osobom w żałobie. Czasem są naturalnym stanem, który nie wymaga leczenia, jednak bywa i tak, że przeradzają się w większy problem, z którym nie można sobie samodzielnie poradzić. To odpowiedni moment, by skorzystać z pomocy lekarza i ewentualnego zwolnienia.

Zobacz także:

Archiwum: maj 2024
Opublikowany przez
Krzysztof

Ukończył studia wyższe na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie na kierunku teologia i od 2 lat pracuje w zakładzie pogrzebowym. Doświadczenie nauczyło go wrażliwości i wyrozumiałości w kontakcie z osobami korzystającymi z usług pogrzebowych. Prywatnie zajmuje się udzielaniem korepetycji z kaligrafii i udzielaniem porad na forach religijnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *