Wieniec pogrzebowy powinien oddawać hołd zmarłej osobie. Nie bez znaczenia jest również jego wygląd i trwałość. Z jakich roślin powinien się składać? Jaki jest jego koszt i gdzie najlepiej go kupić? Dowiedz się!
Kwiaty są niezastąpionym elementem każdej uroczystości pogrzebowej. Są one sposobem na ostatnie pożegnanie. Podczas wyboru kompozycji na pogrzeb możesz zdecydować się na wieniec lub wiązankę pogrzebową. Jeśli jesteś najbliższą rodziną nieżyjącego, to powinieneś wybrać wieniec pogrzebowy, który wyróżnia się sporymi rozmiarami i zwykle ma okrągły lub półokrągły kształt. Sprawdź, jaki wieniec wybrać na uroczystość pogrzebową.
Czym jest wieniec pogrzebowy?
Wieniec pogrzebowy to największa wiązanka kwiatowa, która zwykle jest zamawiana przez rodzinę i przyjaciół. Warto wiedzieć, że jego średnica może przekraczać nawet 100 cm! Taka kompozycja jest wyjątkowym symbolem pożegnania i kruchości ludzkiego życia. Jest zwykle uformowana w okrąg i wykonywana na specjalnych gąbkach florystycznych lub podkładach z gałęzi świerku.
Zdecydowanie najważniejsze jest jednak to, z jakich roślin złożony jest wieniec. Są one elementem, któremu należy poświęcić najwięcej uwagi. Co więcej – do całej kompozycji dołącza się szarfę lub wstążkę, na której możesz umieścić wybrany napis wraz z podpisem – np. „Kochanej Żonie, Matce i Babci – Najbliżsi”.
Wieńce i wiązanki pogrzebowe – czym się one różnią?
Wiązanki i wieńce pogrzebowe to nie są takie same kompozycje. Choć są one bardzo podobne do siebie, to jednak występuje między nimi sporo różnic! Musisz przede wszystkim wiedzieć, że wieńce pogrzebowe:
- są cięższe i większe;
- mają kształt okręgu, podczas gdy wiązanki mogą być półokrągłe lub nawet mieć kształt serca;
- można powiesić przy trumnie, a wiązanki można jedynie położyć.
Z jakich roślin powinien składać się wieniec na pogrzeb?
Jeśli niebawem planujesz zakup wieńca na cmentarz, to pamiętaj, że szczególną uwagę musisz przyłożyć do doboru roślin. Do tych najczęściej wybieranych można zaliczyć:
- róże;
- chryzantemy;
- goździki;
- mieczyki;
- lilie;
- gerbery.
Pamiętaj również o tym, że liczba pięknych roślin w wieńcu na pogrzeb raczej powinna być parzysta. Na przykład, możesz wybrać cztery róże i cztery gerbery bądź połączyć lilie i goździki – po sześć sztuk. Podczas zakupu takiej kompozycji możesz także skorzystać z pomocy profesjonalnej kwiaciarni – jej doświadczeni pracownicy na pewno podpowiedzą ci, jak stworzyć odpowiedni wieniec pogrzebowy.
Jakie kwiaty nie powinny znaleźć się w wieńcu pogrzebowym?
We wieńcu pogrzebowym powinny znaleźć się któreś z wyżej wymienionych roślin lub takie, które uwielbiała osoba zmarła. Musisz jednak wiedzieć, że nie wszystkie kwiaty są dobrym wyborem na wieniec. Na pewno nie nadają się:
- fiołki;
- floksy;
- frezje.
Warto również podkreślić, że rośliny na pogrzeb powinny być żywe. Choć na pewno niejednokrotnie widziałeś w kwiaciarniach wieńce ze sztucznych egzemplarzy, to jednak odradzamy ich zakup.
Ile kosztuje wieniec i gdzie go kupić?
Najlepiej zamówić go w sprawdzonej i zaufanej kwiaciarni – wtedy bowiem masz pewność, że wieniec pogrzebowy będzie prezentował się tak, jak chciałeś. Natomiast jeśli chodzi o jego cenę, to zależy ona od tego, jak duża będzie ta kompozycja i z jakich oraz ilu roślin będzie się składała. Nie bez znaczenia jest także podłoże wieńca pogrzebowego. Najtańszy wieniec można kupić już za 100 złotych, a za najdroższy trzeba zapłacić nawet 700 złotych.
Przynoszenie kwiatów – czy to wieńców, wiązanek, czy bukietów – na grób zmarłej osoby jest piękną tradycją. Pamiętaj jednak, że nie są one dla rodziny i bliskich, a dla zmarłego, dlatego nie wręczaj ich podczas składania kondolencji. Poczekaj, aż skończy się cała ceremonia i dopiero wtedy ułóż wieniec pogrzebowy na grobie zmarłego.
Zobacz także:
- Jakie kwiaty na wieniec pogrzebowy zimą? Sprawdź, jakie wybrać na pogrzeb!
- Jakie kwiaty na pogrzebie? Jaką wybrać kompozycję kwiatową na ostatnie pożegnanie? Co kupić: wieniec pogrzebowy, wiązankę czy bukiet?
- Jakie kwiaty wpasują się na ceremonię pogrzebową?
- Napis na szarfie pogrzebowej – czemu służy i co powinien zawierać?
- Jak wygląda ceremonia pogrzebowa? Pogrzeb katolicki i świecki krok po kroku
- Jak się ubrać na pogrzeb latem? Poznaj nasze wskazówki!