W jakie dni nie robi się pogrzebów? Sprawdź!

w jakie dni nie robi się pogrzebów

Organizujesz pogrzeb i zastanawiasz się, w jakie dni nie robi się pogrzebów? Sprawdź zatem nasz artykuł, w którym znajdziesz odpowiedz na to pytanie i dowiesz się więcej o przesądach pogrzebowych. Zapraszamy do lektury!

Choć wielu osobom wydaje się, że przesądy pogrzebowe w Polsce już nie istnieją, to jednak nie jest to prawdą. Oczywiście wierzy w nie coraz mniej osób, ale nadal są tacy, którzy pozostają im wierni. Jednym z najbardziej znanych jest to, że zmarły musi być pochowany przed niedzielą. Dlaczego? W jakie dni nie robi się pogrzebów? Koniecznie sprawdź to w naszym krótkim artykule.

W jakie dni nie robi się pogrzebów?

W jakie dni nie robi się pogrzebów? Właściwie nie ma tutaj żadnych ograniczeń. Jednak bardzo często nie robi się pogrzebów w niedzielę. Nie są one zakazane, ale ich organizacja wiąże się z pewnymi ograniczeniami. Biorąc pod uwagę, przesądy pogrzebowe warto też wiedzieć, że zmarłego powinno się pochować przed niedzielą.

Pogrzeb przed niedzielą a przesądy pogrzebowe

Jeden z najbardziej znanych przesądów pogrzebowych mówi, iż ciało nie może przeleżeć przez niedzielę. Dlaczego? Cóż, nie jest znane racjonalne wytłumaczenie i wciąż nie wiadomo, dlaczego zmarły musi być pochowany przed niedzielą. Aczkolwiek jest to niezwykle problematyczne wierzenie, ponieważ gdy odejdzie bliska osoba w piątek, sobotę, czy niedzielę, to praktycznie nie da się przestrzegać tej omawianej zasady.

Przeczytaj
Sennik – jak interpretować śmierć bliskiej osoby we śnie?

Co może się zdarzyć, gdy zmarły zostanie pochowany po niedzieli?

Wiesz już, w jakie dni nie robi się pogrzebów. A co może się zdarzyć, gdy zmarły zostanie pochowany po niedzieli? Osoby, które w to wierzą, żyją w przekonaniu, iż jeśli tego nie dopilnują, to zdarzy się kolejna śmierć w rodzinie. Jest to przesąd, który często jest też po prostu motywacją do jak najszybszego zajęcia się organizacją ceremonii. Opisywane przekonanie króluje zwłaszcza w regionach południowej i południowo-wschodniej Polski oraz w kujawsko-pomorskim. W niektórych częściach kraju wierzy się w to, że zmarły może czekać maksymalnie 3 dni na pogrzeb, w przeciwnym razie pociągnie za sobą innych.

Jakie są inne popularne przesądy pogrzebowe?

To, że pogrzeb powinien odbyć się przed niedzielą, jest jednym z najbardziej znanych przesądów pogrzebowych w Polsce. Oczywiście jednak istnieją także inne przesądy cmentarne, o których warto wspomnieć kilka słów. Niektórzy wierzą też w to, że trzeba zasłaniać lustra i zatrzymywać zegary, gdy ktoś umiera. Inny przesąd cmentarny mówi, że absolutnie nie wolno wynosić żywych kwiatów z cmentarza, ponieważ jeśli to zrobisz, to szybko wrócisz na cmentarz na swój własny pogrzeb. Niegdyś równie ważne było to, aby zmarły w trumnie był wynoszony z domu nogami do przodu, a także to, by trzykrotnie uderzyć trumną o próg drzwi wejściowych i wypowiedzieć tradycyjną formułę: Duszo, opuść te progi, przez które przeszły twoje nogi!

Dowiedziałeś się, w jakie dni nie robi się pogrzebów, a także poznałeś kilka najbardziej znanych przesądów cmentarnych. Pamiętaj, że pogrzeby odbywają się praktycznie każdego dnia, choć w niedziele dużo rzadziej.

Przeczytaj
Dlaczego nie palimy zniczy w dniu pogrzebu? Zrozumienie tradycji i przesądów

Zobacz także:

Archiwum: czerwiec 2024
Opublikowany przez
Krzysztof

Ukończył studia wyższe na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie na kierunku teologia i od 2 lat pracuje w zakładzie pogrzebowym. Doświadczenie nauczyło go wrażliwości i wyrozumiałości w kontakcie z osobami korzystającymi z usług pogrzebowych. Prywatnie zajmuje się udzielaniem korepetycji z kaligrafii i udzielaniem porad na forach religijnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *