Każdy z nas w obliczu śmierci staje się bezsilny – przygotuj się odpowiednio do takiej sytuacji. Możesz wybrać właściwą trumnę dla siebie oraz swoich bliskich. Sprawdź oferty zakładów funeralnych. Ceny trumien dostępnych w firmach pogrzebowych są różne. Dowiedz się, jakie obowiązują w dzisiejszych czasach.
Usługi funeralne to nie tylko odprowadzenie ciała zmarłego w trumnie na cmentarz. Możesz poprosić zakład o zorganizowanie pogrzebu wraz z przyjęciem pożegnalnym dla gości. Na śmierć bliskiej osoby nigdy nie da się odpowiednio przygotować. Trumnę możesz jednak wybrać ze sporym wyprzedzeniem. Dzięki temu unikniesz dodatkowych kosztów, które są spore przy organizacji pogrzebu.
Trumna – jakie ma znaczenie podczas pogrzebu?
Dla katolików grobowiec ma znacznie symboliczne. Według wielu osób miejsce spoczynku zmarłego należy odpowiednio przygotować, ma ono stanowić „ostatnie łoże” dla zmarłej osoby. Zamknięte ciało zostanie złożone do grobu w niej na wieki. Zadbaj więc o to, aby ofiarować zmarłemu jak najpiękniejszą trumnę. Ceny trumien mogą być różne. Nie oszczędzaj nadmiernie, gdyż niższa cena to gorsza jakość wyrobu.
Ciekawe jest to, że skrzynia podczas pogrzebu zawsze jest szczelnie zamknięta. Wcześniejsze okazanie zmarłego rodzinie odbywa się tylko we właściwie przystosowanej do tego chłodni. Takie przepisy wynikają głównie ze względu na chęć zapobiegania rozprzestrzeniania się szkodliwych substancji.
Na pogrzebach katolickich miejsce chowania zmarłego ma kluczowe znaczenie. Według zasad rodzina zmarłego zawsze idzie pierwsza, tuż za ozdobną skrzynią. W żałobnym kondukcie idą także wszystkie osoby zgromadzone na pogrzebie. Samodzielnie zdecyduj, czy warto zainwestować w wysokiej jakości miejsce ostatniego spoczynku. Nie wiesz, jaką wybrać trumnę? Ceny w tym przypadku mogą być kluczowe. Wybór trumien na rynku jest spory, dlatego przed tobą trudna decyzja.
Jakie trumny są dostępne na rynku?
Ze względu na rodzaje, na rynku dostępne są różnego typu trumny. Ceny to nie jest jednak główny wyznacznik. Do podstawowych typów zaliczamy:
- pogrzebowe,
- transportowe,
- kremacyjne.
Kiedy wybierasz trumnę dla bliskiej osoby, zwracaj uwagę głównie na jej przeznaczenie. Organizujesz tradycyjny pogrzeb katolicki? Zainwestuj w trumny tradycyjne pogrzebowe wykonane z drewna. Dzięki temu sprawisz, że ostatnia droga zmarłego będzie wyjątkowa.
Podczas organizacji pogrzebu nie wiesz, jak przygotować się do tradycyjnego pochówku? Poproś o pomoc zakład pogrzebowy. Kiedy udasz się do firmy, dowiesz się, ile kosztuje pogrzeb, a także jakie są ceny trumien. Przed uroczystością prawdopodobnie konieczne będzie też przechowywanie ciała w chłodni. Niektóre zakłady pogrzebowe mają w ofercie trumny dostępne od ręki. Pamiętaj jednak, iż te nie zawsze będą dobrze dopasowane do ciała zmarłego.
Trumny transportowe
Trumny transportowe wykonane są najczęściej z lekkiego tworzywa sztucznego lub drewna. Dzięki temu przewożenie ciała osoby zmarłej nie stanowi większego problemu dla zakładu pogrzebowego. Warto więc wiedzieć, w jakie zainwestować trumny. Ceny usług transportu wraz z wykupem trumny znajdziesz na stronie Internetowej zakładu pogrzebowego.
Trumny pogrzebowe
Trumny sosnowe doskonale sprawdzają się jako ostatnie miejsce spoczynku zmarłego. Świetnie wyglądają i przede wszystkim są wytrzymałe. Chcesz nieco zmniejszyć koszt pogrzebu? Wybierz modele bez zdobień o klasycznym kształcie i wyściółce. Dzięki temu zaoszczędzisz nawet kilkaset złotych przy zakupie. Ceny takich wyrobów w dużej mierze zależą od użytych materiałów i samego zakładu stolarskiego lub pogrzebowego.
Trumny kremacyjne
Trumny kartonowe to inaczej trumny kremacyjne. Wykonywane są z kartonu ze względu na jego łatwopalność. Co dzieje się z ciałem i skrzynią podczas kremacji? Szczątki wraz z kartonem są doszczętnie spalone. Zakład funeralny umieszcza je w odpowiednio przygotowanej urnie.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze trumny dla zmarłego?
Wybierasz trumnę dla zmarłej osoby? Nie wiesz, jak powinno wyglądać miejsce ostatniego spoczynku? W pierwszej kolejności sprawdź cennik usług funeralnych. Następnie weź pod uwagę takie czynniki, jak:
- wzrost zmarłego,
- wagę,
- sposób transportu,
- sposób pochówku zmarłego.
Dlaczego powyższe kwestie są ważne? Jeśli nie planujesz transportu międzynarodowego – postaw na klasyczne trumny dębowe lub sosnowe. Oczywiście cena pogrzebu w dużej mierze zależy od kosztów zakupu trumny. Przygotowanie ciała do pochówku to ważna kwestia. Zadbaj o to, aby ciało bez problemu mieściło się w grobowcu.
Wybierzesz drewno sosnowe, a może inne? Niezależnie od materiału, zwracaj uwagę na:
- materiał wewnętrzny,
- materiał obicia.
Firmy zajmujące się pochówkiem oferują często trumny papieskie, amerykańskie, francuskie oraz dziecięce. Niektóre modele wykonane są z metalu (najczęściej do transportu), a niektóre z drewna.
Jaki kolor trumny wybrać?
Zastanów się jaki kolor skrzyni pogrzebowej wybrać. Szeroki wybór trumien oferują zakłady funeralne. Do najpopularniejszych barw zaliczamy:
- biel,
- czerń,
- naturalny kolor drewna (brąz),
- odcienie szarości.
Najczęściej wybierane są jednak trumny w naturalnym kolorze drewna. W branży pogrzebowej również liczy się różnorodność. Pamiętaj, że możesz zamówić trumnę pod indywidualny projekt. Wybierz także kolor obicia wewnętrznego. W ten sposób sprawdzisz, że trumna dla zmarłego będzie jedyna w swoim rodzaju.
Ile kosztują trumny pogrzebowe?
Ceny trumien w przypadku modeli pogrzebowych to wydatek około 1000-3500 złotych. Oczywiście ostateczna cena zależy od wielu czynników. Decydujesz się na indywidualny projekt? Musisz liczyć się z tym, że zapłacisz nieco więcej. W skrajnych przypadkach zdobienia występują w formie kryształów lub kaszmirowych obić. W takiej sytuacji cena trumny sięga nawet do kilkunastu tysięcy złotych.
Urna – czy to dobra alternatywa dla trumny?
Koszt trumny w niektórych przypadkach może być spory. Czy możesz go uniknąć? Pewnym sposobem jest inwestycja w urnę oraz spalenie zwłok. Sama usługa również generuje pewne wydatki. Pamiętaj jednak, że w ten sposób nie tylko unikniesz konieczności zakupu trumny. Zaoszczędzisz też sporo miejsca na terenie pochówku np. na cmentarzu.
Urna to nieco tańsza alternatywa, gdyż ceny podstawowych modeli zaczynają się już od kilkuset złotych w górę. Jeśli szukasz oszczędności – zastanów się nad takim rozwiązaniem.
Jak sfinansować zakup trumny? Podstawowe informacje
Bardzo dobrą opcją sfinansowania zakupu trumny jest zasiłek pogrzebowy. Ubiegaj się o niego do odpowiedniego urzędu. Otrzymasz nawet 4000 złotych na organizację pogrzebu. To kwota, która spokojnie pokryje koszty zakupu trumny. Ceny trumien z roku na rok rosną. Podstawowe modele trumien często nie są już dostępne w cenie niższej niż tysiąc złotych. Zadbaj o właściwe pożegnanie zmarłego. Wybierz elegancką trumnę. Dowiedz się jednak wcześniej, jaki będzie koszt jej zakupu. W ten sposób unikniesz wielu nieprzyjemności i odpowiednio przygotujesz budżet pogrzebowy.
Zobacz także:
- Trumna – jaką wybrać dla zmarłego? Na co zwrócić uwagę podczas jej wyboru?
- Kremacja – cena usługi. Ile kosztuje spopielenie ciała? Jak w praktyce wygląda pogrzeb z kremacją zmarłego?
- Urna na prochy – co to takiego? Ile trzeba za nią zapłacić? W jakich sytuacjach warto kupić urnę na prochy po zmarłej osobie?
- Kremacja zwłok – na czym polega? O czym warto pamiętać? Jak wygląda pochówek po ciałopaleniu?
- Biała trumna – dla kogo jest przeznaczona i kiedy można ją wykorzystać?
- Balsamowanie zwłok – na czym polega? Kto zajmuje się tanatopraksją ciała? Ile to kosztuje?