Jak przebiega ostatnie pożegnanie na pogrzebie? Jak sformułować mowę pogrzebową?

ostatnie pożegnanie

Ostatnie pożegnanie to dodatkowy element ceremonii pogrzebowej. Pozwala najbliższej rodzinie zmarłego spędzić ostatnie chwile, bez obecności dalszych znajomych. Sprawdź, w jaki sposób można zorganizować ostatnie pożegnanie.

Ostatnie pożegnanie zmarłego nie jest doświadczeniem, na które każdy jest gotowy. To bardzo osobiste, indywidualne wydarzenie, głęboko związane z cierpieniem wywołanym śmiercią. Choć teoretycznie mistrz ceremonii, ksiądz lub pracownik zakładu pogrzebowego dysponuje scenariuszem tego rodzaju ceremonii, prawdopodobnie i tak będzie ona przebiegała tak, aby rodzina mogła się odpowiednio pożegnać. W religii katolickiej nadal obecny jest także zwyczaj czuwania przy zmarłym.

Czym jest ostatnie pożegnanie?

Ostatnie pożegnanie jest elementem tradycyjnej ceremonii pogrzebowej. Najczęściej organizowane jest w dniu poprzedzającym pogrzeb. W zależności od sposobu chowania zwłok możliwe jest także przeprowadzenie ostatniego pożegnania przed kremacją.

Ten moment pozwala na uhonorowanie zmarłego. Zazwyczaj udział w ceremonii bierze bliska rodzina i przyjaciele. To bardziej kameralna i intymna część niż pogrzeb.

Podczas ostatniego pożegnania rodzina może dodatkowo wygłosić mowę pogrzebową lub pochwalną. Warto uzgodnić z pracownikami zakładu pogrzebowego dokładny przebieg ostatniego pożegnania.

Jak dawniej wyglądało ostatnie pożegnanie?

Przed laty ostatnie pożegnanie było elementem kultury pogrzebowej, znacznie częściej praktykowanym niż obecnie. Przede wszystkim, ciało było przechowywane w domu. Samo pożegnanie również zwykle odbywało się w domach, zwłaszcza na wsiach. Czasem mogło być przeniesione do kaplicy.

Przeczytaj
Napis na szarfie pogrzebowej – czemu służy i co powinien zawierać?

Warto pamiętać także o tym, że tradycyjne ostatnie pożegnanie powinno przebiegać w ciszy. Jeśli zmarły i jego bliscy byli wierzący, podczas ceremonii mogą się modlić, a w przypadku pogrzebu świeckiego powinni milczeć.

Czasem można spotkać także odpowiednią do okoliczności oprawę muzyczną i dekoracje.

Jaką rolę pełni zakład pogrzebowy?

Współczesne ostatnie pożegnanie odbywa się na terenie zakładu pogrzebowego lub w specjalnie przygotowanej sali pożegnań. Podobnie jak wcześniej, w trakcie ceremonii powinno zachować się ciszę.

Przebieg ostatniego pożegnania jest bardzo prosty i prywatny. W przeciwieństwie do następnych etapów pogrzebu tu zwykle nie ma wielu osób, formalnych kwestii do wygłoszenia, ani oczekiwań.

To chwila dla bliskich. Warto pamiętać, że ciało zmarłego jest tak zabezpieczone, aby dotykanie i całowanie było w pełni bezpieczne. Jest to możliwe dzięki profesjonalnym środkom opóźniającym rozkład oraz dezynfekującymi.

Kto wygłasza mowę na cześć zmarłego?

Podczas ostatniego pożegnania, możliwe jest wygłoszenie mowy pogrzebowej lub pochwalnej, spontaniczne wspomnienie lub np. odczytanie listów.

W zależności od tego, czy zmarły był religijny, można poprosić także księdza, aby wygłosił kazanie i wspomniał o życiu zmarłego.

Wiele rodzin decyduje się obecnie również na prezentację stanowiącą upamiętnienie i wspomnienie najważniejszych wydarzeń z życia. Może mieć ona formę slajdów ze zdjęciami i filmami. Mistrz ceremonii może przytaczać różne historie związane ze zmarłym, a żałobnicy odczytywać listy pożegnalne.

Kiedy odbywa się ostatnie pożegnanie zmarłego?

Ostatnie pożegnanie najczęściej organizowane jest w dniu pogrzebu, kilka godzin przed główną ceremonią. W przypadku pogrzebu z trumną jest to optymalne rozwiązanie, pozwalające na przeżycie wszystkich elementów pogrzebu jednego dnia, co dla wielu osób jest łatwiejsze do udźwignięcia.

Przeczytaj
Czy trąbka na pogrzebie to popularne rozwiązanie? Kiedy warto wybrać taką oprawę muzyczną?

Niemniej jednak domy pogrzebowe umożliwiają przeprowadzenie ceremonii ostatniego pożegnania także dzień przed pogrzebem. Jeśli dla najbliższych jest to odpowiednie rozwiązanie, dzięki któremu będą mogli spokojnie przeżyć te chwile, warto rozważyć rozdzielenie ostatniego pożegnania od pogrzebu.

W przypadku pogrzebów z urną ostatnie pożegnanie następuje przed spaleniem zwłok.

Czy na ostatnim pożegnaniu powinien być ksiądz?

Charakter ostatniego pożegnania uzależniony jest od wiary osoby zmarłej. Jeśli była głęboko wierząca i należała do Kościoła Katolickiego, ksiądz może wziąć czynny udział w ceremonii ostatniego pożegnania.

Nie jest to jednak obligatoryjne. Tego rodzaju moment mogą przeżyć także bliscy niewierzącej osoby.

Jeśli jednak w ostatnim pożegnaniu uczestniczy ksiądz, może on odprawić mszę, wygłosić kazanie lub poprowadzić wspólną modlitwę za duszę zmarłego.

Chciałbyś zostać księdzem? Kliknij: https://infojob.pl/jak-zostac-ksiedzem

Jak powinna zachować się osoba uczestnicząca w ostatnim pożegnaniu?

Każdy etap ceremonii pogrzebowej powinien być godny i pełen zadumy. Należy uszanować zmarłego oraz jego najbliższych. Podczas ostatniego pożegnania trzeba zachować stosowną powagę oraz wyciszenie. Strój żałobników powinien być czarny i odświętny.

Podczas ostatniego pożegnania można w ciszy spędzić kilka chwil ze zmarłym, ostatni raz dotknąć jego dłoni lub twarzy, a także odmówić modlitwę w ciszy.

Zobacz także:

Przeczytaj
Pogrzeb świecki – jak wygląda ceremonia pogrzebowa bez udziału księdza?
Archiwum: kwiecień 2024
Opublikowany przez
Krzysztof

Ukończył studia wyższe na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie na kierunku teologia i od 2 lat pracuje w zakładzie pogrzebowym. Doświadczenie nauczyło go wrażliwości i wyrozumiałości w kontakcie z osobami korzystającymi z usług pogrzebowych. Prywatnie zajmuje się udzielaniem korepetycji z kaligrafii i udzielaniem porad na forach religijnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *