Jednym z elementów ostatniego pożegnania bliskiej osoby jest msza żałobna. Z jakich części składa się to wydarzenie? Ile trwa? Ile trzeba zapłacić za organizację mszy pogrzebowej? Sprawdź!
Uroczysta msza święta żałobna, dawniej nazywana requiem jest zwieńczeniem ziemskiej drogi zmarłego. Zwykle zostaje odprawiona po to, by wszyscy przybyli mogli pomodlić się za przyjęcie duszy zmarłego do Królestwa Niebieskiego. Najczęściej msza żałobna odbywa się w godzinach porannych i jest odrębnym wydarzeniem. Czasem jednak jest organizowana tuż przed pogrzebem. Wtedy do kościoła zostaje wprowadzona trumna bądź urna, a po zakończeniu mszy odbywa się przewóz szczątek na cmentarz, gdzie ma miejsce odprowadzenie do grobu.
Jak rozpoczyna się msza żałobna w intencji zmarłego?
Msza żałobna zaczyna się od skierowania przez księdza słów pocieszenia do najbliższych zmarłego. Następnie zwykle zostaje przedstawiona historia życia nieboszczyka i przyczyny jego śmierci (gdy zginął śmiercią tragiczną w wypadku drogowym lub po wieloletniej walce z chorobą). Duchowny mówi również o teologii katolickiej odnoszącej się do kwestii życia pozagrobowego i prosi wszystkich żałobników o modlitwę mającą na celu zbawienie duszy osoby zmarłej. W niektórych przypadkach msza żałobna składa się także z przemówień członków rodziny czy przyjaciół, co następuje po przyjęciu Komunii Świętej.
Warto tutaj zaznaczyć, że rodziny czasem nie życzą sobie, aby w czasie mszy św. miała miejsce liturgia eucharystyczna. To rzadkie sytuacje, lecz wiedz, że w takim wypadku nie przyjmuje się Komunii Świętej.
Msza żałobna i jej przebieg – czym się różni od zwykłej mszy św.?
Mszę pogrzebową odprawia się dla osoby zmarłej, którą najbliższa rodzina i przyjaciele żegnają podczas tejże uroczystości. Przebieg całego wydarzenia jest dość podobny do zwykłej, niedzielnej mszy. Składa się praktycznie z tych samych elementów takich jak:
- obrzędy wstępne;
- odczytanie Ewangelii;
- przyjęcie Komunii Świętej;
- obrzędy końcowe.
Podczas obrzędu Ostatniego Pożegnania kapłan prosi wszystkich zgromadzonych o modlitwę za zbawienie – zmarłego i swoje. To część uroczystości, która odbywa się w ciszy, a następnie śpiewa się pieśń o tytule ,,Przybądźcie z nieba na głos naszych modlitw”. Później dochodzi do skropienia trumny z ciałem zmarłego wodą święconą przez kapłana i jej okadzenia za pomocą kadzidła. Potem odśpiewywana jest pieśń żałobna, a pochód przygotowuje się do przewozu trumny na miejsce wiecznego spoczynku.
Jaka muzyka pogrzebowa podczas mszy żałobnej jest odpowiednia?
Szczególną uwagę podczas organizacji ceremonii pogrzebowej należy zwrócić również na oprawę w postaci muzyki. Jest ona w stanie opisać żal i ogromny smutek po stracie w subtelny sposób, lecz ważne jest to, aby została odpowiednio dobrana. Bardzo często kościoły mają przygotowany własny repertuar pogrzebowy, więc jeśli nie wiesz, jaką wybrać muzykę do kościoła, to nie musisz się martwić. Zwykle w czasie obrzędu można usłyszeć takie utwory jak „Anielski orszak niech twą duszę przyjmie” lub „Niech aniołowie zawiodą cię do raju”. W czasie liturgii absolutnie nie mogą wybrzmiewać piosenki o charakterze niesakralnym. Należy je pozostawić na czas po obrzędzie liturgicznym, czyli przykładowo na czas uczty na część zmarłego. Co więcej, warto pokreślić, że najczęściej podczas mszy świętej żałobnej utwory są grane na organach.
Gdzie jest odprawiana msza żałobna?
Przyjęło się, że msza żałobna powinna zostać odprawiona w parafii właściwej dla miejsca zamieszkania zmarłego. W niektórych przypadkach jednak jest to utrudnione lub wręcz niemożliwe, dlatego musisz wiedzieć, że istnieje możliwość zorganizowania jej w innej parafii. Aby tak było, to musisz uzyskać zgodę proboszcza wybranej parafii i poinformować o tym fakcie duchownego z parafii zmarłego. Pamiętaj, że każdy ma prawo do zamówienia mszy za zmarłego. Możesz tego dokonać, udając się do kancelarii parafialnej.
Msza pogrzebowa – ile trwa i kosztuje?
Msza żałobna jest dość krótką ceremonią kościelną, ponieważ trwa średnio 40 minut. Zdecydowana większa część tego wydarzenia składa się z kazania księdza celebrującego mszę, natomiast pozostały czas to głównie obrzędy mszalne. Pamiętaj również, że zwykle za odprawienie mszy żałobnej w intencji zmarłego musisz zapłacić. Nie ma odgórnie ustalonej ceny – płacisz „co łaska”. W większości polskich miast jednak ta ofiara to około 1000 złotych – to opłata, która trafia do kościoła i jest przeznaczona m.in. na organistę i kościelnego. Kwota ta jednak może być nieco niższa lub wyższa w zależności od miasta, czy liczby osób, za które ma zostać odprawiona msza św.
Podsumowując, msza żałobna jest odprawiana przede wszystkim dla uspokojenia dusz tych, którzy odeszli z tego świata. Pozwala to na ostatnie pożegnanie zmarłego i pomodlenie się za jego dusze. Co więcej: pamiętaj, że kazanie wygłaszane przez księdza nie jest obowiązkowe i może zostać bez problemu zastąpione mową pogrzebową, którą możesz wygłosić ty lub inny bliski członek rodziny.
Zobacz także:
- Ile trwa pogrzeb? Jak długo mniej więcej trwa ceremonia pogrzebowa?
- Jak wygląda liturgia pogrzebowa? Kto przygotowuje czytanie pogrzebowe? Czego powinno dotyczyć?
- Jak wygląda ceremonia pogrzebowa? Pogrzeb katolicki i świecki krok po kroku
- Pogrzeb świecki – jak wygląda ceremonia pogrzebowa bez udziału księdza?
- Czy kazanie pogrzebowe jest obowiązkowe? Jak je przygotować i kto je wygłasza?
- Czym jest msza gregoriańska? W jaki sposób jest odprawiana? Co to za tradycja?