Kondolencje – jak je odpowiednio składać? Wzory kondolencji

kondolencje

Do składania kondolencji zwykle dochodzi po pogrzebie. Można je przekazać osobiście listownie, bądź poprzez SMS. Nie każdy jednak wie, jak wyrazić smutek i ból związany z wiadomością o śmierci. Zobacz, jak można to zrobić!

Do składania kondolencji zwykle dochodzi po pogrzebie. Można je przekazać osobiście, listownie, bądź poprzez SMS. Nie każdy jednak wie, jak wyrazić smutek i ból związany z wiadomością o śmierci. Zobacz, jak można to zrobić!

Kondolencje, inaczej nazywane życzeniami żałobnymi, są sposobem na pokazanie współczucia i empatii osobie, która właśnie straciła kogoś bliskiego. Poprzez składanie najszczerszych kondolencji możemy pokazać rodzinie zmarłego, że dzielimy wszystkie ich negatywne uczucia takie jak żal czy smutek. Bardzo ważne jest jednak, aby ubolewanie z powodu śmierci, przekazać w odpowiedni sposób. Musi być to taktowne, delikatne, zwięzłe i wyrażające wsparcie. Jak złożyć kondolencje?

Kiedy i jak należy przekazać wyrazy ubolewania?

Wyrazy ubolewania powinieneś przekazać, gdy dowiesz się o czyjeś śmierci. Możesz to zrobić na wiele sposobów wysłać wiadomość lub list, zadzwonić bądź osobiście odwiedzić osobę w żałobie. Znacznie lepsze są jednak kondolencje bezpośrednie, ponieważ wtedy okazujesz osobie w żałobie szczere ubolewanie. Możesz to zrobić poprzez przytulenie lub uścisk dłoni i wypowiedzenie przemyślanych słów. Pamiętaj jednak, aby nie trwało to zbyt długo, ponieważ są to bardzo bolesne chwile.

Przeczytaj
Napis na szarfie pogrzebowej – czemu służy i co powinien zawierać?

Kondolencje – co powiedzieć? Przykłady

Podczas przekazywania kondolencji nie musisz starać się, aby twoja wypowiedź była jak najdłuższa. Powinna być prosta, zwięzła i okazująca wsparcie. Przykładowo możesz powiedzieć:

  • „wyrazy ubolewania”;
  • „składam wyrazy głębokiego współczucia z powodu śmierci”;
  • „moje kondolencje”;
  • „wyrazy szczerego współczucia”,
  • „z ogromnym żalem przyjąłem wiadomość o śmierci”.

Są to uniwersalne zwroty, które dobrze sprawdzają się zarówno w sytuacji, gdy chcesz przekazać kondolencje i wyrazy współczucia zarówno koleżance, jak i komuś bliższemu.

Najpiękniejsze kondolencje

Składając kondolencje, szczególnie na piśmie, warto zwrócić uwagę, aby użyć adekwatnego języka. Popularne, piękne kondolencje to na przykład:

  • „Moje serce wychodzi do Ciebie w czasie Twojego smutku”;
  • „Wiedz, że jesteś w moich myślach i modlitwach”;
  • „W czasie Twojego smutku pragniemy złożyć Tobie i Twojej rodzinie najserdeczniejsze kondolencje”;
  • „Przyjmij moje ciepłe i szczere współczucie”;
  • „Myślę o tobie w tym czasie. Proszę przyjąć moje najgłębsze kondolencje”.

Kondolencje cytaty

Składając swoje szczere wyrazy współczucia, możemy chcieć uzupełnić swoje własne słowa cytatem, np. z wiersza.

  • „Śmierć nie jest kresem naszego istnienia – żyjemy w naszych dzieciach i następnych pokoleniach. Albowiem oni to dalej my, a nasze ciała to tylko zwiędłe liście na drzewie życia.” – Albert Einstein
  • „Jeśli życie jest dobrem, to dobrem jest i śmierć, bez której nie ma życia.” – Lew Tołstoj
  • „Ja jestem światłością świata. Kto idzie ze Mną, nie będzie chodził w ciemności, lecz będzie miał światło życia” – Św. Jan
  • W Tobie, Boże, jest źródło życia i w Twej światłości oglądamy światło. – Ps 36
Przeczytaj
Laudacja – jak brzmi definicja językowa? Kiedy można wygłosić laudację?

Kondolencje na FB

Składając kondolencje na Facebooku, możesz użyć fraz takich jak:

  • „Bardzo mi przykro, gdy słyszę o twojej stracie”;
  • „Tak mi przykro z powodu twojej straty”;
  • „Wyrazy szczerego żalu i współczucia z powodu śmierci ukochanej, przesyłają”;
  • „Moje serce wychodzi do Ciebie w czasie Twojego smutku”;
  • „Wiedz, że jesteś w moich myślach i modlitwach”;
  • „Proszę przyjąć moje najszczersze kondolencje z powodu śmierci…”;
  • „Jego/Jej śmierć spowodowała pustkę w sercach wszystkich, którzy go znali. Proszę przyjąć szczere kondolencje”;
  • „Moje modlitwy są z tobą i rodziną”.

Kondolencje na odległość

Na odległość możesz złożyć kondolencje takie jak:

  • „Szanowni Państwo, w imieniu całej rodziny… składamy wyrazy najszczerszego współczucia i kondolencji dla najbliższych zmarłego… Pragniemy upewnić, że pozostajemy razem z Wami w żalu i nieoczekiwanej stracie. Pamiętajcie, iż zawsze możecie na nas liczyć”;
  • „Jest mi ogromnie przykro z powodu straty… Moje kondolencje”;
  • „W tym bolesnym dla nas wszystkim dniu składamy najszczersze kondolencje całej Rodzinie oraz najbliższym… Pamięć o nim na zawsze pozostanie z nami. Módlmy się za jego duszę”.

Kondolencje z powodu śmierci mamy

Przykłady kondolencji z powodu śmierci mamy to:

  • „Będziemy tęsknić za Twoją matką, była prawdziwym klejnotem”;
  • „To matka pierwsza Cię przytuliła i kochała. Pamięć o jej miłości pozostanie z Tobą. Współczujemy z powodu Twojej straty”;
  • „Twoja matka była osobą jedyną w swoim rodzaju. Nigdy nie zostanie zapomniana przez nikogo z nas, którzy ją znali”.

Kondolencje z powodu śmierci ojca

Kondolencje z powodu śmierci ojca to na przykład:

  • „Nikt nie mógłby opowiedzieć lepszego dowcipu niż twój tata. Będzie nam bardzo brakować jego humoru i miłości”;
  • „Przykro mi słyszeć o śmierci twojego taty. Twój ojciec był jednym z najmilszych ludzi, jakich kiedykolwiek spotkałem, i miałem szczęście go poznać. Też będę za nim tęsknić;
  • „Mam nadzieję, że uda Ci się znaleźć spokój i ukojenie w tym trudnym czasie. Tak mi przykro, że Ty i Twoi bliscy przez to przechodzicie. Przyjmij moje kondolencje i daj mi znać, czy mogę w jakikolwiek sposób pomóc”.
Przeczytaj
Jak ubrać dziecko na pogrzeb? Czy są jakieś zasady?

Kondolencje wiersze

Kondolencje możesz złożyć w formie wiersza, takiego jak:

  • „Nie umiera ten, kto pozostaje w sercach bliskich”;
  • „Lecz oni ciągle przecież żywi, / Nadal wytrwale są wśród nas, / Ich dusze przy nas pozostały, /Tylko ich ciała zabrał czas”.

Kondolencje dla rodziny

Kondolencje dla rodziny to na przykład:

  • „Szanowny Panie, z przykrością dowiedziałem się o śmierci Pańskiego… Był on nie tylko najbliższą Panu/Pani osobą, lecz także bardzo lubianym w naszym gronie kolegą. Nie możemy wprost uwierzyć, że nie ma Go już wśród nas. Jego śmierć spowodowała pustkę w sercach wszystkich, którzy go znali. Proszę przyjąć szczere kondolencje. Z poważaniem”;
  • „Wobec ciosu, który spadł na Państwa Rodzinę, niełatwo znaleźć słowa otuchy. Można jedynie życzyć sił do zniesienia tego bólu, który tylko czas może złagodzić. Prosimy przyjąć od nas wyrazy najszczerszego współczucia”.

Czego unikać przy przekazywaniu kondolencji?

Śmierć bliskiego to najtrudniejsze chwile dla rodziny. Jej członkom na pewno towarzyszy ogromna rozpacz i ból, dlatego nie możesz sprawić, aby twoje wyrazy ubolewania poprzez użycie nieodpowiednich słów, pogłębiały te uczucia. Musisz przede wszystkim pamiętać, aby nie pocieszać nadmiernie osób w żałobie. Zwykle prowadzi to jedynie do większego smutku. Najważniejsze jest to, aby bliscy czuli, że mają w tobie oparcie. Powstrzymaj się również od udzielania dobrych rad – to nie jest czas na to!

W związku ze śmiercią jak najbardziej powinieneś przekazać wyrazy szczerego współczucia, ale unikaj życzeń. Złym pomysłem może być życzenie osobie w żałobie np. szybkiego powrotu do sił. Co więcej – jeśli zamierzasz wyrazić ubolewanie na piśmie, to pamiętaj, aby nie tworzyć długich esejów. Twoja wiadomość powinna być krótka i zwięzła, ponieważ członkowie rodziny pogrążeni w żałobie zwykle nie mają siły czy ochoty, aby skupiać się na dłuższych treściach.

Przeczytaj
Jakie kwiaty na wieniec pogrzebowy zimą? Sprawdź, jakie wybrać na pogrzeb!

Czy kondolencje są obowiązkowe?

Wiesz już, że ubolewanie z powodu śmierci zawsze powinno być wyrażone w krótkiej i zwięzłej wypowiedzi. Być może jednak zadajesz sobie pytanie, czy trzeba je przekazywać? Odpowiedź brzmi: tak, ale nie zawsze. Żałobnikom warto przekazać wyrazy głębokiego ubolewania nawet gdy niezbyt dobrze znałeś zmarłego lub jego rodzinę. Ich niezłożenie często bywa bardzo przykre – przyjmowanie wyrazów współczucia od obcych jest zupełnie normalne dla osób w żałobie. W sytuacji gdy jednak najbliżsi proszą o ich nieprzekazywanie (np. na klepsydrach), to powinieneś uszanować tę prośbę.

Reasumując, podczas przekazywania wyrazów ubolewania musisz skupić się na tym, aby kierować się empatią. Postaw się w sytuacji żałoby i nie mów tego, czego sam nie chciałbyś wtedy usłyszeć. Śmierć kogoś w rodzinie to bardzo trudna sytuacja i bliscy potrzebują czasu, aby móc oswoić się z nową teraźniejszością. Podczas rozmowy z osobą w żałobie staraj się również nie mówić zbyt głośno, nie gestykuluj oraz nie spiesz się.

Zobacz także:

Przeczytaj
Czym jest kurhan? Gdzie można znaleźć tego rodzaju cmentarzysko? Jak wyglądają miejsca spoczynku sprzed setek lat?
Archiwum: maj 2024
Opublikowany przez
Krzysztof

Ukończył studia wyższe na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie na kierunku teologia i od 2 lat pracuje w zakładzie pogrzebowym. Doświadczenie nauczyło go wrażliwości i wyrozumiałości w kontakcie z osobami korzystającymi z usług pogrzebowych. Prywatnie zajmuje się udzielaniem korepetycji z kaligrafii i udzielaniem porad na forach religijnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *