Śmierć jest nieodłącznym elementem życia każdego człowieka. Jest to temat niewątpliwie trudny, często poruszany przez kino. Motyw śmierci w filmach, tak samo jak w życiu, przyjmuje różne oblicza. A jak wiadomo, życie pisze najciekawsze scenariusze. W poniższym zestawieniu znajdą się zarówno smutne filmy, zmuszające do refleksji, jak i wzruszające pozycje, pozwalające docenić każdy nasz dzień.
„Witaj w klubie”
Film nagrodzony aż trzy razy przez Akademię Filmową. Jest to propozycja dla osób, które interesują się historiami opartymi na faktach. Film przedstawia postać Rona Woodworfa granego przez Matthew McConaughey. Ron jest elektrykiem mieszkającym w Teksasie. Prowadzi hulaszcze życie wypełnione alkoholem, kobietami i rodeo. Pewnego dnia, otrzymuje druzgocącą wiadomość. Okazuje się, że jest chory na AIDS i został mu niecały miesiąc życia. Nie mogąc pogodzić się z wyrokiem, postanawia zawalczyć przeciwko systemowi, sprowadzając zakazane w USA leki. Alternatywne leczenie okazuje się skuteczne i szybko zrzesza zwolenników. Pełna emocji opowieść o mężczyźnie, który próbuje wymknąć się śmierci.
„Czas, który pozostał”
Jeśli lubisz smutne filmy – ta pozycja jest dla Ciebie. Główny bohater Romain (Melvil Poupaud) to osobnik, któremu raczej trudno kibicować. Jest arogancki, skupiony tylko na sobie. Jego kariera fotografa wspaniale się rozwinęła, żyje z dnia na dzień. W dniu, w którym dowiaduje się, że jest nieuleczalnie chory na raka, wszystko się zmienia. Wizja nadchodzącej śmierci sprawia, że Romain zaczyna zastanawiać się nad sensem dóbr materialnych i pogoni za sukcesem zawodowym. Uświadamia sobie, że czas, który mu pozostał spędzi samotnie. Przewartościowuje swoje dotychczasowe życie i odkrywa siebie na nowo. Film pouczający i niewątpliwie wzruszający.
„Siódma pieczęć”
W rankingu filmów o śmierci nie mogło zabraknąć klasyka kinematografii. Film na podstawie sztuki Ingmar Bergman, opowiada historię rycerza Antoniusa Blocka (Max von Sydow), który wraca wraz ze swoim giermkiem (Gunnar Björnstrand) z wyprawy krzyżowej. Po drodze zatrzymuje go Śmierć. Rycerz, próbując wymknąć się z jej sideł, wyzywa ją na pojedynek gry w szachy, który trwa przez całą drogę do domu. Wydarzenia z podróży wzbudzają w nim myśli dotyczące sensu istnienia człowieka. Bohater stara się zyskać na czasie, aby odkryć jak najwięcej odpowiedzi na nurtujące go kwestie.
„Zielona mila”
Prawdziwy wyciskacz łez na podstawie powieści Kinga. Klasyk kina, wielokrotnie nagradzany. Narratorem jest Tom Hanks występujący w roli strażnika więzienia Could Mountain. Jego zadaniem jest odprowadzanie skazańców na śmierć. Droga do pomieszczenia, w którym wykonywane są egzekucje wyłożona jest zieloną wykładziną, stąd nazwa filmu. Jego życie zmienia się diametralnie od momentu, gdy do więzienia zostaje zesłany John Coffey ((Michael Clark Duncan) – czarnoskóry olbrzym skazany za morderstwo dwóch białych dziewczynek. Okazuje się, że mężczyzna posiada ogromne serce i niewyjaśnione moce. Strażnik wraz z kompanami podejmują próbę odkrycia prawdy i wyjawienia jej na światło dzienne. Pozycja wymieniana w każdym rankingu, który przedstawia smutne filmy dotyczące śmierci i niesprawiedliwości. Chusteczki podczas seansu są wskazane.
„Zanim się pojawiłeś”
Poruszająca opowieść z Emilią Clarke i Samem Claflinem w roli głównej. 26 – letnia Louisa pod wpływem różnych niepowodzeń życiowych decyduje się na pracę opiekunki sparaliżowanego mężczyzny, który niegdyś był pełnym energii bogatym bankierem. Zrezygnowany i załamany swoim losem, nie widzi sensu życia. Louisa postanawia zmienić jego podejście i pokazać, że mimo ograniczeń wynikających z niepełnosprawności, wciąż może się cieszyć z codzienności i doświadczać tego, co inni. Adaptacja książki Jojo Moyes o tym samym tytule porusza trudne, etyczne kwestie, nakłaniając widza do refleksji. Pozycja zarówno dla młodzieży, jak i starszej widowni.
Jeśli masz nastrój na smutne filmy, przy których wypłaczesz wszystkie zbierające się łzy, bądź czujesz potrzebę refleksji nad sensem życia i śmierci, obejrzyj coś, co wpasuje się w Twoje wymagania. Śmierć to naturalny element życia i czasem warto wybrać poruszające dzieło, dotyczące ostatniego etapu, do którego wszyscy zmierzamy.
Zobacz także:
- Ile żyją psy? Żywotność ras psów
- Sennik – jak interpretować śmierć bliskiej osoby we śnie?
- Rozmowa ze zmarłą osobą we śnie – sennik. Interpretacja snów o zmarłych
- Sen o pogrzebie – o czym może świadczyć? Sprawdź w senniku
- Dlaczego nie palimy zniczy w dniu pogrzebu? Zrozumienie tradycji i przesądów
- Sennik – śmierć bliskiej osoby. Jak to interpretować?