Co się dzieje ze świadomością po śmierci? Badania naukowe momentu śmierci

co się dzieje ze świadomością po śmierci

Co się dzieje ze świadomością po śmierci? Czy na to pytania odpowiadają badania naukowe? Sprawdzamy, jak przekładają się na to relacje osób, u których doszło do zatrzymania akcji serca i które doświadczyły resuscytacji.

Co się dzieje ze świadomością po śmierci? Chyba nie ma osoby, która nie zadawała sobie tego pytania przynajmniej raz w życiu. Świadomość obejmuje zachodzenie procesów myślowych i reakcje człowieka na bodźce zewnętrzne. Nic więc dziwnego, że jest ona wiązana z duszą, a więc istnieniem niezależnym od ciała. Ta interesująca tematyka jest przedmiotem badań naukowców, a w tym poradniku postaramy się nieco bardziej je przybliżyć i odpowiedzieć na kluczowe dla nas, ludzi, pytanie.

Co się dzieje ze świadomością po śmierci?

Zastanawiasz się, co jest po śmierci? W ciągu pierwszych minut od zatrzymania akcji serca i stwierdzenia zgonu człowiek może być świadomy, ponieważ trwa jeszcze pewna aktywność mózgu. Jednak, co dalej? Czy w momencie śmierci świadomość ludzka ulega zniszczeniu? Zgodnie z teorią, według której materia jest fundamentalna, właśnie tak się dzieje. Jednak jeśli to nasza świadomość ma znaczenie fundamentalne, oznacza, że nie umiera ona wraz z ciałem. Tego typu teorie, choć stale poddawane analizom nadal pozostają tylko teoriami. Brakuje bowiem dowodów, by chociaż skłonić się bardziej w kierunku któregoś z powyższych przekonań. Dla wielu jednak pewnym potwierdzeniem, że życie po śmierci trwa, a świadomość jest nieśmiertelna, są, chociażby doświadczenia osób, które przeżyły resuscytację.

Doświadczenia pacjentów po śmierci klinicznej

Opisów doświadczeń, które mieli pacjenci w stanie śmierci klinicznej, jest bardzo dużo. Co więcej, profesor Sam Parnia, który zajmuje się resuscytacją ma w swoim dorobku wiele cennych, a być może nawet przełomowych doświadczeń i wniosków, które mogą sugerować, że świadomość człowieka nie kończy się wraz z jego śmiercią. Resuscytacja jest czynnością, która niejako ma przywrócić do życia pacjenta, u którego doszło do zatrzymania akcji serca. Kiedy nie pracuje serce, nie ma dopływu krwi do mózgu, a więc nie może wykazywać aktywności. Pacjenci dr Sama Parnii, którzy doświadczyli tego stanu i byli resuscytowani często opowiadali o wspomnieniach z tamtych właśnie chwil.

Przeczytaj
Jak długo bije serce po śmierci mózgu?

Choć badacze nie poprzestają na swoich obserwacjach, kwestia tego, co dzieje się ze świadomością po śmierci, nadal pozostaje jedynie w sferze koncepcji. Medycyna, nauka, czy może już paranauka? Być może z biegiem czasu poznamy odpowiedź. Z pewnością jednak wiemy, jak długo bije serce po śmierci mózgu. Narząd pracuje, dopóty dostarczany jest mu tlen. Na ogromną uwagę zasługuje fakt, że można przywrócić do życia człowieka, u którego doszło do zatrzymania akcji serca. Resuscytacja sprawia, że możemy w zupełnie inny sposób podejść do doświadczenia śmierci, niejako go odwracając. To z kolei pokazuje, jak ważna jest umiejętność reanimacji, która nie tylko może uratować życie, ale również je przywrócić.

Źródło: https://www.wired.com/2013/04/consciousness-after-death/

Zobacz także:

Archiwum: czerwiec 2024
Opublikowany przez
Krzysztof

Ukończył studia wyższe na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie na kierunku teologia i od 2 lat pracuje w zakładzie pogrzebowym. Doświadczenie nauczyło go wrażliwości i wyrozumiałości w kontakcie z osobami korzystającymi z usług pogrzebowych. Prywatnie zajmuje się udzielaniem korepetycji z kaligrafii i udzielaniem porad na forach religijnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *