Co się dzieje z duszą po śmierci i pogrzebie?

co się dzieje z duszą po śmierci

Odeszła bliska ci osoba i zastanawiasz się, co się dzieje z duszą po śmierci oraz uroczystościach pogrzebowych? W artykule przedstawimy odpowiedzi na to pytanie udzielone zgodnie z naukami najważniejszych religii świata. Przeczytaj, by dowiedzieć się więcej!

Co się dzieje z duszą po śmierci do pogrzebu oraz po nim? To pytanie, które zadawała sobie prawdopodobnie każda osoba przechodząca przez proces żałoby. Oczywiście nie ma naukowych dowodów na istnienie duszy ani życia wiecznego po śmierci, ale zdecydowana większość populacji wierzy zmartwychwstanie bądź reinkarnację. W dalszej części artykułu wyjaśnimy, co mówią na ten temat najważniejsze religie na świecie.

Gdzie trafiają dusze zmarłych chrześcijan?

Chrześcijanie, w tym także katolicy, uważają, że bezpośrednio po śmierci dusza ludzka opuszcza ciała człowieka. Wówczas trafia do czyśćca, nieba bądź piekła (przeczytaj również nasz artykuł o tym, jak wygląda piekło po śmierci).

Na początku następuje sąd szczególny, podczas którego ocenia się, czy dany człowiek żył zgodnie z nauczaniem Jezusa Chrystusa – brane pod uwagę są nie tylko modlitwy, ale także dobre uczynki względem bliźnich. Do nieba trafiają osoby zbawione, które opuściły życie ziemskie w pojednaniu z Bogiem, to znaczy wyspowiadały się ze swoich grzechów podczas spowiedzi świętej.

Czyściec to miejsce, do którego trafiają dusze ludzi potrzebujących końcowego oczyszczenia. Dzieje się tak w przypadku, gdy wierny nie zdążył odpokutować za swoje grzechy na ziemi. Wprawdzie Bóg wybacza grzechy, ale sprawiedliwość wymaga tego, by za nie odpokutować. Dusza w czyśćcu potrzebuje pomocy innych wiernych, którzy modląc się podczas liturgii, proszą Boga o skrócenie czasu jej pokuty.

Przeczytaj
Dia de los Muertos, Meksyk: Przeżyj Magiczną Atmosferę Święta Zmarłych

Co się dzieje z duszą po śmierci według nauk islamu?

Już wiesz, co się dzieje z duszą po śmierci według chrześcijan. Teraz opowiemy o naukach islamu. Dusze muzułmanów od razu po śmierci są zabierane do bram nieba, gdzie dowiadują się, czy zostały zbawione. Następnie wracają do swoich ciał, by oczekiwać na sąd ostateczny, po czym ponownie przybywają do nich aniołowie. W zależności od ich osądu dusze poznają przedsmak nieba lub piekła. Kiedy nadejdzie dzień sądu,

dusze po raz kolejny odwiedzą ciała, po czym zmartwychwstaną.

Najważniejszym sędzią będzie oczywiście sam Allah, ale będą mogli mu towarzyszyć prorocy (w tym Jezus). Wówczas Bóg, na podstawie wielkich ksiąg, w których zapisane są wszystkie dobre oraz złe uczynki każdego człowieka, oceni dobro oraz zło wyrządzone przez daną osobę, po czym wyda ostateczny osąd.

Sansara – życie po śmierci hinduisty

Co się dzieje z duszą po śmierci według hinduizmu? Nie ma jednoznacznej doktryny, jednak większość wyznawców wierzy, że dusza musi przez wszystkie wcielenia, by osiągnąć wyzwolenie z kręgu wiecznych narodzin oraz śmierci. Pierwszym etapem wędrówki jest roślina, następnie zwierzę, człowiek, a na koniec istota boska. Bardzo rzadko dusza może być zdegradowana do poprzedniego wcielenia.

Hinduiści wierzą w prawo karmy, a zatem uznają, że każdy czyn popełniony przez człowieka wpływa na jego przyszłość. Tym samym popełnione zło będzie skutkować nieszczęściami w następnym wcieleniu duszy, z kolei poczynione dobro staje się inwestycją w szczęście w następnym życiu. By przerwać ten cykl i ewoluować do istoty boskiej hinduiści praktykują następujące drogi jogi – bezinteresowność miłość oraz zdobywanie mądrości.

Przeczytaj
Jak wygląda piekło po śmierci? Czy istnieje naprawdę?

Nie ma naukowych dowodów na to, co się dzieje z duszą po śmierci, ale większość osób uważa, że istnieje życie wieczne. Największe religie na świecie zakładają, że dobre uczynki poczynione w obecnym życiu, zagwarantują duszy szczęście po śmierci ciała.

Zobacz także:

Archiwum: kwiecień 2024
Opublikowany przez
Krzysztof

Ukończył studia wyższe na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie na kierunku teologia i od 2 lat pracuje w zakładzie pogrzebowym. Doświadczenie nauczyło go wrażliwości i wyrozumiałości w kontakcie z osobami korzystającymi z usług pogrzebowych. Prywatnie zajmuje się udzielaniem korepetycji z kaligrafii i udzielaniem porad na forach religijnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *