Co przysługuje po śmierci babci lub dziadka? Urlop, odszkodowanie

co przysługuje po śmierci babci

Co przysługuje po śmierci babci lub dziadka? Pracownik zatrudniony na umowę o pracę ma prawo do urlopu okolicznościowego, aby uczestniczyć w pogrzebie i nie tylko. Czy z powodu śmierci dziadków można ubiegać się o odszkodowanie? Sprawdzamy!

Co przysługuje po śmierci babci lub dziadka? Pracownikom przysługuje urlop okolicznościowy, a w tym poradniku odpowiemy, jaki jest wymiar tego urlopu. Śmierć dziadków to dla wielu bez wątpienia bardzo bolesne doświadczenie. Czy zatem z tego tytułu mogą się oni ubiegać o odszkodowanie? Oczywiście istnieje taka możliwość, ale tylko pod pewnymi warunkami. Już za chwilę odpowiemy, co jeszcze przysługuje wnukowi z tytułu śmierci babci lub dziadka.

Co przysługuje po śmierci babci lub dziadka?

Więzi wnuków i dziadków są bardzo silne. Co więcej, babcia i dziadek w wielu rodzinach odgrywają rolę opiekunów, często nawet zastępując rodziców. Śmierć któregoś z nich jest wówczas dla wnuków bardzo bolesnym doświadczeniem. Wobec tego, że dziadkowie to osoby bliskie, pracownicy zatrudnieni na podstawie umowy o pracę mają prawo do urlopu okolicznościowego. Są też sytuacje, w których wnukom przysługuje odszkodowanie lub zadośćuczynienie, jednak zależy to od pewnych okoliczności. Na przykład, jeśli z powodu śmierci babci lub dziadka sytuacja życiowa wnuka ulega pogorszeniu, takie świadczenie może być zasadne.

Jaki wymiar urlopu okolicznościowego?

W przypadku śmierci babci lub dziadka pracownikowi przysługuje jeden dzień urlopu okolicznościowego. Warto pamiętać, że dzień wolny może uzyskać osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę niezależnie od wymiaru zatrudnienia. Urlop z powodu śmierci bliskiej osoby, jaką z pewnością jest któryś z dziadków, nie przysługuje jednak pracownikom zatrudnionym na podstawie umowy cywilno-prawnej. Osoby będące w takiej sytuacji mogą porozmawiać ze swoim zleceniodawcą na temat realizacji zlecenia w innym czasie niż ten wskazany w umowie.

Przeczytaj
Co grozi za wypłacenie pieniędzy z konta po śmierci właściciela? Odpowiadamy!

Wniosek o urlop okolicznościowy – kodeks pracy

Warto pamiętać, że dzień, w którym pracownik otrzyma urlop okolicznościowy, nie musi być dniem pogrzebu. Często jest on wykorzystywany w celu załatwienia formalności związanych ze śmiercią dziadka lub babci, które w niektórych okolicznościach spoczywają właśnie na wnukach. Aby taki urlop okolicznościowy otrzymać, trzeba wypełnić wniosek o urlop okolicznościowy, a pracodawca może zażądać przedłożenia aktu zgonu.

Zadośćuczynienie za śmierć babci

Zadośćuczynienie to forma wynagrodzenia za straty niematerialne. W przypadku śmierci członka rodziny jest to utrata silnej więzi z bliską osobą, a zatem krzywda i ból psychiczny. O zadośćuczynienie mogą starać się nie tylko małżonkowie, dzieci czy rodzice zmarłego, ale również ich wnuki, ponieważ dziadkowie często zajmują się bezpośrednią opieką nad nimi. To z kolei ma wpływ na rozwój i stan psychiki wnuków po stracie babci czy dziadka w wyniku wypadku. Jednak aby takie zadośćuczynienie otrzymać, trzeba udowodnić, że doszło do znacznego uszczerbku w tej niematerialnej kwestii. Pamiętać należy, że nie ma odgórnej kwoty tego świadczenia i trudno też ocenić, czy rzeczywiście dojdzie do zrekompensowania straty.

Odszkodowanie z tytułu śmierci dziadków

Odszkodowanie jest czymś innym niż zadośćuczynienie. Dotyczy ono kwestii materialnych. Zatem komu przysługuje i czy wnukowie mogą się o nie ubiegać? Z reguły odszkodowanie wypłacane jest osobom, których sytuacja materialna uległa pogorszeniu z powodu śmierci bliskiej osoby w wyniku wypadku. Jeśli wnuki były wychowywane przez dziadków, to często takie świadczenie może być zasadne.

Przeczytaj
Co należy się wdowie po śmierci męża? Wyjaśniamy

Wiesz już, co przysługuje po śmierci babci lub dziadka. Wnuki, które w sposób materialny czy niematerialny ucierpiały na skutek śmierci dziadków spowodowanej wypadkiem, mogą ubiegać się o odszkodowanie lub zadośćuczynienie. Z kolei urlop okolicznościowy przysługuje pracownikom zatrudnionym na podstawie umowy o pracę. Wiele osób zastanawia się też, ile trwa żałoba po babci. Zazwyczaj jest to około pół roku, również w przypadku śmierci dziadka.

Zobacz także:

Archiwum: maj 2024
Opublikowany przez
Krzysztof

Ukończył studia wyższe na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie na kierunku teologia i od 2 lat pracuje w zakładzie pogrzebowym. Doświadczenie nauczyło go wrażliwości i wyrozumiałości w kontakcie z osobami korzystającymi z usług pogrzebowych. Prywatnie zajmuje się udzielaniem korepetycji z kaligrafii i udzielaniem porad na forach religijnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *