Co grozi za wypłacenie pieniędzy z konta po śmierci właściciela? Odpowiadamy!

co grozi za wypłacenie pieniędzy z konta po śmierci właściciela

Co grozi za wypłacenie pieniędzy z konta po śmierci właściciela rachunku? Kto jest uprawiony do wypłaty środków z rachunku bankowego zmarłego? Sprawdzamy, w jaki sposób można to zrobić i jakie dokumenty trzeba przedstawić!

Co grozi za wypłacenie pieniędzy z konta po śmierci właściciela rachunku? To pytanie zadają sobie najbliżsi zmarłej osoby. W niektórych przypadkach wypłacenie środków z rachunku bankowego zmarłego jest możliwe i zgodne z prawem. Jednak nie każdy może takiej wypłaty dokonać, dlatego pogrążona w żałobie rodzina ma często wątpliwości. Sprawdziliśmy, jak w świetle prawa wygląda wypłata środków pieniężnych zmarłego posiadacza rachunku. W tym poradniku odpowiemy, czy umowa rachunku bankowego może zawierać zapis, dotyczący dysponowania środkami pieniężnymi tuż po śmierci właściciela rachunku.

Co grozi za wypłacenie pieniędzy z konta po śmierci właściciela?

Śmierć bliskiej osoby bez wątpienia jest bardzo bolesna. Wówczas pozostaje też kilka formalności do załatwienia jak na przykład kwestia umowy z bankiem. Wiele osób zastanawia się, skąd bank wie o śmierci właściciela konta. Zazwyczaj to właśnie rodzina przekazuje instytucji informację o śmierci, przedstawiając akt zgonu. Bliscy powinni pamiętać, że nie mogą jednak wraz z powiadomieniem banku o śmierci posiadacza rachunku, dokonać wypłaty zgromadzonych przez niego środków. Mogą to zrobić tylko osoby uprawnione, o czym opowiemy w dalszej części tego artykułu. Jeśli pieniądze wypłaci osoba bez takich uprawnień, czyn ten może zostać potraktowany jako przestępstwo wyłudzenia lub kradzieży.

Przeczytaj
Skąd bank wie o śmierci właściciela konta? Odpowiadamy!

Komu przysługuje wypłata z rachunku bankowego po śmierci posiadacza?

Środki zgromadzone na rachunku bankowym w razie śmierci podlegają dziedziczeniu, zatem otrzymają je osoby wskazane w testamencie, a w przypadku jego braku, spadkobiercy ustawowi. Jeśli natomiast posiadacz rachunku za życia uczynił dyspozycję wkładem na wypadek śmierci, wówczas środki będzie mogła wypłacić osoba wskazana w tej dyspozycji. W takim dokumencie posiadacz konta może wskazać nawet kilka osób oraz określić, jaka kwota w razie śmierci będzie podlegała wypłacie bez oczekiwania na postanowienie sądowe.

Jak wypłacić pieniądze po śmierci właściciela konta?

Procedura wypłaty środków z konta bankowego zmarłej osoby nie jest skomplikowana, o ile posiadamy już poświadczenie dziedziczenia lub postanowienie sądowe stwierdzenia nabycia spadku. Wystarczy, że osoba, która otrzymała spadek, zwróci się do instytucji właśnie z tym dokumentem. Wiele osób zastanawia się, ile bank zabiera po śmierci klienta. Warto wiedzieć, że instytucja nie potrąci żadnych środków z rachunku zmarłego posiadacza.

Zwrot kosztów pogrzebu posiadacza rachunku

Prawo bankowe dopuszcza wypłatę środków pozostawionych na rachunku bez konieczności okazania aktu poświadczenia dziedziczenia. Co więcej, bank może przekazać pieniądze osobie, która nie należy do grona potencjalnych spadkobierców, ani też nie jest członkiem rodziny. Jest to możliwe w sytuacji, gdy pokryła ona z własnej kieszeni koszty pogrzebu posiadacza rachunku bankowego. Jednak aby dokonać wypłaty pieniędzy, musi ona przedstawić rachunki, które potwierdzą, że to właśnie ta osoba sfinansowała ceremonię.

Przeczytaj
Co przysługuje po śmierci babci lub dziadka? Urlop, odszkodowanie

Wiesz już, co grozi za wypłacenie pieniędzy z konta po śmierci właściciela. Aby uniknąć posądzenia o popełnienie przestępstwa, należy przeprowadzić postępowanie spadkowe i dokonać wypłaty zgodnie z literą prawa. Warto też pamiętać, że w chwili śmierci właściciela konta bankowego wygasają wszelkie pełnomocnictwa do rachunku. Jedynym sposobem na wypłatę pieniędzy z rachunku osoby zmarłej jest dyspozycja wkładem na wypadek śmierci. Jeśli posiadacz rachunku nie uczynił takiej dyspozycji, wówczas trzeba będzie poczekać do momentu zakończenia spraw spadkowych i uzyskanie postanowienia sądu.

Zobacz także:

Archiwum: maj 2024
Opublikowany przez
Krzysztof

Ukończył studia wyższe na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie na kierunku teologia i od 2 lat pracuje w zakładzie pogrzebowym. Doświadczenie nauczyło go wrażliwości i wyrozumiałości w kontakcie z osobami korzystającymi z usług pogrzebowych. Prywatnie zajmuje się udzielaniem korepetycji z kaligrafii i udzielaniem porad na forach religijnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *