Kompleksowe Usługi Pogrzebowe w Katowicach

Nie musisz płacić gotówką

Poczekamy na wypłatę świadczenia pogrzebowego.

Pracujemy całodobowo

Nasze karawany dojadą do każdego miejsca.

Najtańszy pogrzeb

Wspólnie wybierzemy najlepszą opcje i załatwimy formalności.

Parafia św. Ludwika Króla i Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

Już od początku XX wieku, katowickie Panewniki nieodłącznie powiązane są z Zakonem Ojców Franciszkanów. Zgromadzenie to bowiem, przybyło do Panewnik już w roku 1902. Nie mogli oni jednakże liczyć wówczas na przychylność władz państwowych, gdyż podejrzewano, iż będą działać na rzecz polskości śląska. Dlatego też budowa kościoła dla zgromadzenia była niemożliwa. Początkowo więc, w 50 rocznicę objawień w Lourdes, postawiono pomnik, ku czci Matki Bożej, który wzorował się na grocie lourdskej, gdyż na takie budowle władze pruskie udzielały pozwolenia. Poświęcenie groty miało miejsce w roku 1905.

Rok później zmieniło się podejście władz do kwestii budowy obiektów sakralnych, w związku z czym, w 1907 roku wybudowano okazały klasztor oraz kościół w stylu neoromańskim. Konsekracja nastąpiła w 1908 roku. Lokalna społeczność nadal czekała na ustanowienie parafii na obszarach dzielnicy. Uroczyste erygowanie jej zostało ogłoszone dopiero w roku 1934. Okazały kościół, będący jednym z najbardziej charakterystycznych w okolicy, zyskał miano bazyliki mniejszej w roku 1974.

Na placu klasztornym, przy kościele znajduje się Panewnicka Kalwaria. Po sąsiedzku swoją siedzibę mają: Wyższe Seminarium Duchowe Braci Mniejszych oraz Franciszkański Ośrodek Duszpasterstwa Akademickiego.

Świątynia prezentuje styl, neoromański i jest szczególnie tłumnie odwiedzana w okresie świąt Bożego Narodzenia, ze względu na słynną Szopkę Panewnicką, budowaną tam co roku. We wnętrzu bazyliki znajdują się liczne ołtarze, poświęcone m. in.: św. Barbarze, św. Franciszkowi z Asyżu, św. Antoniemu z Padwy czy Najświętszej Maryi Pannie Bolesnej. Warto także zwrócić uwagę na kaplice, znajdujące się w kościele oraz kryptę, w której mieści się kaplica św. Józefa.

Parafia św. Ludwika Króla i Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny
Panewnicka 76, 40 – 760 Katowice
tel. (32) 252-68-70

Panewnicka 76, 40 – 760 Katowice

Całodobowe Zakłady Pogrzebowe w Katowicach

Wybierz ten, który najbardziej Ci odpowiada.

Oddział 1*

Dzielnice: Dąb, Koszutka, Os. Paderewskiego-Muchowiec, Os. Tysiąclecia, Os. Witosa, Śródmieście, Wełnowiec-Józefowiec, Załęże

ul. Mikołowska, 40-389 Katowice

Oddział 2

Dzielnice: Bogucice, Dąbrówka Mała, Giszowiec, Janów-Nikiszowiec, Szopienice-Burowiec, Zawodzie

Katowice Bogucice

Oddział 3

Dzielnice: Brynów - Osiedle Zgrzebnioka, Ligota-Panewniki, Załęska Hałda-Brynów

ul. Panewnicka, 40-389 Katowice

Oddział 4*

Dzielnice: Kostuchna, Murcki, Piotrowice-Ochojec, Podlesie, Zarzecze

ul. Jankego, 40-389 Katowice

Oddział 4b*

Dzielnice: Podlesie, Zarzecze

ul. Wyszyńskiego, 43-190 Mikołów

ODDZIAŁY W KAŻDEJ DZIELNICY KATOWIC. POPROWADZIMY CIĘ KROK PO KROKU.

Polecamy naszego partnera: Zakład Pogrzebowy Mirander.

* Całodobowy transport zmarłych z Katowic. Obsługujemy cały kraj! W sprawie transportu z zagranicy prosimy o kontakt z centralą: (numer transportu pogrzebowego).