Kompleksowe Usługi Pogrzebowe w Katowicach

Nie musisz płacić gotówką

Poczekamy na wypłatę świadczenia pogrzebowego.

Pracujemy całodobowo

Nasze karawany dojadą do każdego miejsca.

Najtańszy pogrzeb

Wspólnie wybierzemy najlepszą opcje i załatwimy formalności.

Parafia św. Józefa

Do połowy XIX wieku, wierni, zamieszkujący tereny katowickiego obecnie Załęża, należeli administracyjnie do parafii w Bogucicach. Następnie korzystali z tymczasowego kościoła przy placu Wolności. Jednakże znaczna odległość do świątyni oraz rozrastająca się wspólnota spowodowały, iż rozpoczęto starania o budowę własnego kościoła. W drugiej połowie XIX pojawiały się już idee tworzenia na tym terenie parafii i kościoła, jednakże żadna z nich nie została zrealizowana. Dopiero w 1895 roku, ksiądz proboszcz parafii Boguckiej otrzymał zgodę biskupa, na utworzenie nowej parafii. Dodatkowo kościół ten miał powstać dla uczczenia pamięci górników, którzy zginęli w roku 1896 w katastrofie górniczej w kopalni Kleofas.

Erygowanie parafii nastąpiło w roku 1896 i wtedy też rozpoczęły się przygotowania do budowy świątyni. Początkowo wystawiono probostwo oraz klasztor sióstr Jadwiżanek. Prace na placu budowy kościoła ruszyły w roku 1898. Poświęcenie budynku było możliwe już dwa lata później, zaś uroczysta konsekracja miała miejsce w 1902 roku.

Budynek kościoła prezentuje styl neogotycki z pseudobazylikowym korpusem. Posiada sygnaturkę z zegarem, liczne ornamenty z cegły glazurowanej oraz ostrołukowe okna. W jego wnętrzu, na szczególną uwagę zasługuje ołtarz główny, zabytkowa ambona i konfesjonały oraz okazałe stacje Drogi Krzyżowej. Zarówno witraże, jak i figury znajdujące się w ołtarzach bocznych kościoła są dziełem wybitnych artystów.

Parafia św. Józefa
Gliwicka 76, 40 – 854 Katowice
tel. (32) 254-28-49

Gliwicka 76, Katowice

Całodobowe Zakłady Pogrzebowe w Katowicach

Wybierz ten, który najbardziej Ci odpowiada.

Oddział 1*

Dzielnice: Dąb, Koszutka, Os. Paderewskiego-Muchowiec, Os. Tysiąclecia, Os. Witosa, Śródmieście, Wełnowiec-Józefowiec, Załęże

ul. Mikołowska, 40-389 Katowice

Oddział 2

Dzielnice: Bogucice, Dąbrówka Mała, Giszowiec, Janów-Nikiszowiec, Szopienice-Burowiec, Zawodzie

Katowice Bogucice

Oddział 3

Dzielnice: Brynów - Osiedle Zgrzebnioka, Ligota-Panewniki, Załęska Hałda-Brynów

ul. Panewnicka, 40-389 Katowice

Oddział 4*

Dzielnice: Kostuchna, Murcki, Piotrowice-Ochojec, Podlesie, Zarzecze

ul. Jankego, 40-389 Katowice

Oddział 4b*

Dzielnice: Podlesie, Zarzecze

ul. Wyszyńskiego, 43-190 Mikołów

ODDZIAŁY W KAŻDEJ DZIELNICY KATOWIC. POPROWADZIMY CIĘ KROK PO KROKU.

Polecamy naszego partnera: Zakład Pogrzebowy Mirander.

* Całodobowy transport zmarłych z Katowic. Obsługujemy cały kraj! W sprawie transportu z zagranicy prosimy o kontakt z centralą: (numer transportu pogrzebowego).