Kompleksowe Usługi Pogrzebowe w Katowicach

Nie musisz płacić gotówką

Poczekamy na wypłatę świadczenia pogrzebowego.

Pracujemy całodobowo

Nasze karawany dojadą do każdego miejsca.

Najtańszy pogrzeb

Wspólnie wybierzemy najlepszą opcje i załatwimy formalności.

Parafia św. Jana i Pawła Męczenników

Teren dzisiejszego, katowickiego osiedla Dąb od XII wieku należał do parafii chorzowskiej. Wraz z jego rozwojem, w II połowie XIX wieku, pojawił się pomysł wydzielenia samodzielnej parafii i budowy kościoła dla okolicznej wspólnoty. W roku 1871 biskup wydał zgodę na budowę tymczasowego kościoła. Działkę pod jego utworzenie wykupiła chorzowska parafia a prace budowlane rozpoczęły się w 1872 roku i trwały trzy lata. Drewniana konstrukcja kościoła zwieńczona byłą wieżą i posiadała cztery dzwony. W ołtarzu głównym znajdował się obraz św. Jana i Pawła, ołtarz boczny poświęcony był św. Barbarze. Posługę duszpasterską pełnili w nim księża z chorzowskiej parafii.

Kościół ten szybko jednak okazał się zbyt mały, dla silnie wzrastającej populacji, dlatego też w roku 1894 erygowano parafię a budowa nowego kościoła rozpoczęła się w 1901 roku. Zaprojektowanie świątyni powierzono Ludwikowi Schneiderowi. Budowla w stylu neoromańskim z elementami eklektyzmu została wystawiona na miejscu starego kościoła. Jego główny ołtarz ozdobiony został wizerunkami św. Jana i św. Pawła, boczne ołtarze poświęcono św. Rodzinie oraz Matce Boskiej. Ambona została przeniesiona z tymczasowego kościoła. Konsekracja świątyni odbyła się w 1902 roku. W 50 rocznicę objawień w Lourdes w kruchcie kościoła wybudowana została grota Matki Boskiej. W roku 2002 przeprowadzono generalną renowację ołtarzy oraz stacji Drogi Krzyżowej. Od roku 1999 wydawany jest w parafii miesięcznik o nazwie Przyjaciel.

Parafia św. Jana i Pawła Męczenników
Chorzowska 160, 40 – 101 Katowice
tel. (32) 254-70-28

Chorzowska 160, 40 – 101 Katowice

Całodobowe Zakłady Pogrzebowe w Katowicach

Wybierz ten, który najbardziej Ci odpowiada.

Oddział 1*

Dzielnice: Dąb, Koszutka, Os. Paderewskiego-Muchowiec, Os. Tysiąclecia, Os. Witosa, Śródmieście, Wełnowiec-Józefowiec, Załęże

ul. Mikołowska, 40-389 Katowice

Oddział 2

Dzielnice: Bogucice, Dąbrówka Mała, Giszowiec, Janów-Nikiszowiec, Szopienice-Burowiec, Zawodzie

Katowice Bogucice

Oddział 3

Dzielnice: Brynów - Osiedle Zgrzebnioka, Ligota-Panewniki, Załęska Hałda-Brynów

ul. Panewnicka, 40-389 Katowice

Oddział 4*

Dzielnice: Kostuchna, Murcki, Piotrowice-Ochojec, Podlesie, Zarzecze

ul. Jankego, 40-389 Katowice

Oddział 4b*

Dzielnice: Podlesie, Zarzecze

ul. Wyszyńskiego, 43-190 Mikołów

ODDZIAŁY W KAŻDEJ DZIELNICY KATOWIC. POPROWADZIMY CIĘ KROK PO KROKU.

Polecamy naszego partnera: Zakład Pogrzebowy Mirander.

* Całodobowy transport zmarłych z Katowic. Obsługujemy cały kraj! W sprawie transportu z zagranicy prosimy o kontakt z centralą: (numer transportu pogrzebowego).