Kompleksowe Usługi Pogrzebowe w Katowicach

Nie musisz płacić gotówką

Poczekamy na wypłatę świadczenia pogrzebowego.

Pracujemy całodobowo

Nasze karawany dojadą do każdego miejsca.

Najtańszy pogrzeb

Wspólnie wybierzemy najlepszą opcje i załatwimy formalności.

Parafia św. Cyryla i Metodego

Mieszkańcy Załęskiej Hałdy, obecnie należącej terytorialnie do Katowic, należeli administracyjnie do parafii na Załężu. Jednakże spora odległość, jaka dzieliła wiernych od budynku kościoła spowodowała, iż rozpoczęto starania o wydzielenie własnej parafii. Jej namiastką były nabożeństwa odprawiane przez księży dojeżdżających z Załęża. Odbywały się one w tymczasowej kaplicy w salce Guntera. Taki stan rzeczy trwał od roku 1936. Jednakże okres II wojny światowej utrudnił wiernym starania o swoją parafię. Dodatkowo, po zakończeniu wojny salka, w której odbywały się nabożeństwa, została przekształcona w budynek mieszkalny a ówczesne władze nieprzychylnie patrzyły na budowę nowych obiektów sakralnych. Jednakże po licznych staraniach, udało się w roku 1945 przejąć budynek starej cegielni i przekształcić go w tymczasowy kościół. Jego rozbudowa była możliwa dopiero w latach 1956 – 1984. Wtedy też nadano jej ostateczny kształt i wystrój, który możemy oglądać do dziś. Po zakończeniu II wojny światowej, na teren osiedla Załęska Hałda wróciło wielu Polaków, którzy szczególnie jednoczyli się w murach tej świątyni.

Budynek kościoła posiada niską konstrukcję. Plac kościelny go otaczający, jest bardzo dobrze utrzymany, wyposażony został w utwardzone alejki oraz liczne elementy dużej i małej architektury zielonej.

Budynek kościoła jest niewielki. Jego główną ozdobę stanowią obrazy św. Cyryla i Metodego, które zostały ulokowane w ołtarzu głównym. Wnętrze świątyni jest wykończone w dużej mierze drewnem. Posiada ona także okna z witrażami.

Parafia św. Cyryla i Metodego
Bocheńskiego 147, 40 – 816 Katowice
tel. (32) 254-49-85

Bocheńskiego 147, Katowice

Całodobowe Zakłady Pogrzebowe w Katowicach

Wybierz ten, który najbardziej Ci odpowiada.

Oddział 1*

Dzielnice: Dąb, Koszutka, Os. Paderewskiego-Muchowiec, Os. Tysiąclecia, Os. Witosa, Śródmieście, Wełnowiec-Józefowiec, Załęże

ul. Mikołowska, 40-389 Katowice

Oddział 2

Dzielnice: Bogucice, Dąbrówka Mała, Giszowiec, Janów-Nikiszowiec, Szopienice-Burowiec, Zawodzie

Katowice Bogucice

Oddział 3

Dzielnice: Brynów - Osiedle Zgrzebnioka, Ligota-Panewniki, Załęska Hałda-Brynów

ul. Panewnicka, 40-389 Katowice

Oddział 4*

Dzielnice: Kostuchna, Murcki, Piotrowice-Ochojec, Podlesie, Zarzecze

ul. Jankego, 40-389 Katowice

Oddział 4b*

Dzielnice: Podlesie, Zarzecze

ul. Wyszyńskiego, 43-190 Mikołów

ODDZIAŁY W KAŻDEJ DZIELNICY KATOWIC. POPROWADZIMY CIĘ KROK PO KROKU.

Polecamy naszego partnera: Zakład Pogrzebowy Mirander.

* Całodobowy transport zmarłych z Katowic. Obsługujemy cały kraj! W sprawie transportu z zagranicy prosimy o kontakt z centralą: (numer transportu pogrzebowego).