Kompleksowe Usługi Pogrzebowe w Katowicach

Nie musisz płacić gotówką

Poczekamy na wypłatę świadczenia pogrzebowego.

Pracujemy całodobowo

Nasze karawany dojadą do każdego miejsca.

Najtańszy pogrzeb

Wspólnie wybierzemy najlepszą opcje i załatwimy formalności.

Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego

Parafia ta powstała na skutek potrzeby zjednoczenia osób zamieszkujących osiedle, powstałe przy kopalni Wujek. Pierwotnie jej mieszkańcy uczęszczali na nabożeństwa do kościoła św. Michała Archanioła lub kościoła św. Apostołów Piotra i Pawła. Jednakże wydarzenia z roku 1981, kiedy to nastąpiła pacyfikacja pracowników kopalni Wujek spowodowały, iż pojawiła się myśl, by na obszarze osiedla wybudować świątynię, będącą pomnikiem dla pomordowanych górników. Władze państwowe wydały zgodę na tę budowę, która rozpoczęła się od postawienia tymczasowej kaplicy Matki Boskiej Bolesnej, poświęconą oficjalnie w roku 1982. Erygowanie parafii miało miejsce rok później.

Prace budowlane rozpoczęły się w 1984 roku a za projekt świątyni odpowiadali: Jerzy Kubica oraz Jacek Machnikowski. Kamień węgielny pod budynek świątyni został wmurowany w szóstą rocznicę tragicznych wydarzeń w kopalni Wujek. W latach 1989 – 1991 nabożeństwa odbywały się w kaplicy zlokalizowanej w podziemiach świątyni. W 1991 roku odbyła się uroczysta konsekracja kościoła, która miała charakter nie tylko religijny ale także zgromadziła wielu przedstawicieli władz państwowych z prezydentem Lechem Wałęsą na czele.

Budynek powstał w nowoczesnym stylu. W ołtarzu głównym znajduje się duży krucyfiks. Warte uwagi są także stacje Drogi Krzyżowej oraz ozdobne witraże okienne. W ramach wspólnoty działają następujące grupy parafialne: Dzieci Maryi, Oaza Młodzieżowa, Rycerstwo Niepokalanej, Grupa Modlitewna czcicieli o. Pio, Zespół charytatywny, Apostolat Margaretka, Żywy Różaniec oraz Stowarzyszenie Apostołów Bożego Miłosierdzia.

Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego
Piękna 8, 40 – 591 Katowice
tel. (32) 257-15-47

Piękna 8, 40 – 591 Katowice

Całodobowe Zakłady Pogrzebowe w Katowicach

Wybierz ten, który najbardziej Ci odpowiada.

Oddział 1*

Dzielnice: Dąb, Koszutka, Os. Paderewskiego-Muchowiec, Os. Tysiąclecia, Os. Witosa, Śródmieście, Wełnowiec-Józefowiec, Załęże

ul. Mikołowska, 40-389 Katowice

Oddział 2

Dzielnice: Bogucice, Dąbrówka Mała, Giszowiec, Janów-Nikiszowiec, Szopienice-Burowiec, Zawodzie

Katowice Bogucice

Oddział 3

Dzielnice: Brynów - Osiedle Zgrzebnioka, Ligota-Panewniki, Załęska Hałda-Brynów

ul. Panewnicka, 40-389 Katowice

Oddział 4*

Dzielnice: Kostuchna, Murcki, Piotrowice-Ochojec, Podlesie, Zarzecze

ul. Jankego, 40-389 Katowice

Oddział 4b*

Dzielnice: Podlesie, Zarzecze

ul. Wyszyńskiego, 43-190 Mikołów

ODDZIAŁY W KAŻDEJ DZIELNICY KATOWIC. POPROWADZIMY CIĘ KROK PO KROKU.

Polecamy naszego partnera: Zakład Pogrzebowy Mirander.

* Całodobowy transport zmarłych z Katowic. Obsługujemy cały kraj! W sprawie transportu z zagranicy prosimy o kontakt z centralą: (numer transportu pogrzebowego).