Kompleksowe Usługi Pogrzebowe w Katowicach

Nie musisz płacić gotówką

Poczekamy na wypłatę świadczenia pogrzebowego.

Pracujemy całodobowo

Nasze karawany dojadą do każdego miejsca.

Najtańszy pogrzeb

Wspólnie wybierzemy najlepszą opcje i załatwimy formalności.

Parafia Chrystusa Króla

Budowa katowickiej katedry rozpoczęła się w roku 1927. Kamień węgielny wmurowano w roku 1932. Dalsze prace postępowały powoli, jednakże okres II wojny światowej wymusił przerwę w budowie. Represje lat ’50 XX wieku spowodowały, iż zmieniony został projekt budynku oraz kierownik budowy. W związku z tym, kopułą katedry została zmniejszona o prawie 38 metrów, znacząco zmieniając kształt świątyni. Konsekracja kościoła miała miejsce w roku 1955. Był to okres wysiedlenia biskupów katowickich. Kiedy udało im się powrócić, erygowano parafię w 1957 roku. Autorami planu architektonicznego wnętrza świątyni są Mieczysław Król oraz Jerzy Kwiatkowski. Jej skala (to największa katedra w Polsce) sprawia, że nie wszystkie prace wykończeniowe zostały do tej pory wykonane i część z nich trwa nadal.

Jest to katedra diecezjalna, w której w roku 1983 modlił się papież Jan Paweł II. Była ona również miejscem, w którym dokonano otwarcia oraz zamknięcia I Synodu Diecezji Katowickiej. W roku 1992 diecezja katowicka uzyskała stopień archidiecezji, co spowodowało, iż świątynia stała się kościołem metropolitalnym.

Ołtarz główny tego kościoła oraz jego otoczenie są wykończone trawertynem. Znajduje się tam płaskorzeźba przedstawiająca Wesele w Kanie Galilejskiej oraz Ostatnią Wieczerzę. W centrum rozlokowana jest monumentalna rzeźba Chrystusa Króla. Wszystkie one są dziełem wybitnego artysty Jerzego Kwiatkowskiego.

Na szczególną uwagę zasługują również organy chórowe, które pochodzą z Austrii a zainstalowano je w 1977 roku. W katedrze znajdują się także liczne dzieła sztuki sakralnej, które dopełniają jej ascetyczne wnętrze. Witraże, zamontowane w oknach w latach 1954-1972 przedstawiają wizerunki świętych, będących patronami najważniejszych kościołów w dekanatach podległych archidiecezji. Kielichy, monstrancje i oprawa ewangeliarza to także bardzo interesujące elementy wyposażenia katedry.

Parafia Chrystusa Króla
Plebistcytowa 49a, 40-041 Katowice
tel. (32) 251-21-96

Plebistcytowa 49a, 40-041 Katowice

Całodobowe Zakłady Pogrzebowe w Katowicach

Wybierz ten, który najbardziej Ci odpowiada.

Oddział 1*

Dzielnice: Dąb, Koszutka, Os. Paderewskiego-Muchowiec, Os. Tysiąclecia, Os. Witosa, Śródmieście, Wełnowiec-Józefowiec, Załęże

ul. Mikołowska, 40-389 Katowice

Oddział 2

Dzielnice: Bogucice, Dąbrówka Mała, Giszowiec, Janów-Nikiszowiec, Szopienice-Burowiec, Zawodzie

Katowice Bogucice

Oddział 3

Dzielnice: Brynów - Osiedle Zgrzebnioka, Ligota-Panewniki, Załęska Hałda-Brynów

ul. Panewnicka, 40-389 Katowice

Oddział 4*

Dzielnice: Kostuchna, Murcki, Piotrowice-Ochojec, Podlesie, Zarzecze

ul. Jankego, 40-389 Katowice

Oddział 4b*

Dzielnice: Podlesie, Zarzecze

ul. Wyszyńskiego, 43-190 Mikołów

ODDZIAŁY W KAŻDEJ DZIELNICY KATOWIC. POPROWADZIMY CIĘ KROK PO KROKU.

Polecamy naszego partnera: Zakład Pogrzebowy Mirander.

* Całodobowy transport zmarłych z Katowic. Obsługujemy cały kraj! W sprawie transportu z zagranicy prosimy o kontakt z centralą: (numer transportu pogrzebowego).