Kompleksowe Usługi Pogrzebowe w Katowicach

Nie musisz płacić gotówką

Poczekamy na wypłatę świadczenia pogrzebowego.

Pracujemy całodobowo

Nasze karawany dojadą do każdego miejsca.

Najtańszy pogrzeb

Wspólnie wybierzemy najlepszą opcje i załatwimy formalności.

Cmentarz ul. Wróblewskiego

Jest to najstarsza nekropolia w mieście. Pierwsze informacje o jej istnieniu pojawiły się w źródłach historycznych już w 1598 roku. Została ona założona wokół drewnianego kościoła, który stał wówczas w Bogucicach. Obecnie najstarszy, oryginalnie zachowany nagrobek należy do Bartłomieja Kurelskiego, który zmarł w roku 1825. Nekropolia ta pełni funkcję cmentarza parafialnego dla kościoła św. Szczepana.

Oprócz wielu wyjątkowo interesujących architektonicznie nagrobków, cmentarz ten posiada także okazałą kaplicę , która dawniej pełniła funkcję kościoła pielgrzymkowego. Z racji swojej wartości historycznej oraz architektonicznej, została ona wpisana w roku 1988 w rejestr zabytków. Na cmentarzu znajdują się mogiły powstańców śląskich oraz zbiorowy grób niezidentyfikowanych żołnierzy Wojska Polskiego, poległych we wrześniu 1939 roku.

Generalnie, warto zaznaczyć, iż przy ulicy Wróblewskiego znajduje się cały kompleks cmentarny, w skład którego wchodzą cmentarz parafialny kościoła św. Szczepana oraz cmentarz bonifraterski od strony ulicy Podhalańskiej. Powstał on w roku 1874 i pierwotnie grzebani byli na nim jedynie zakonnicy. Z początkiem XX wieku, zaczęły odbywać się tam także pochówki osób świeckich. Teren nekropolii jest ogrodzony wysokim murem, posiada ona wybrukowane alejki, na jej terenie znajdują się liczne, rozłożyste drzewa oraz inne elementy architektury zielonej. Wiele zabytkowych nagrobków, znajdujących się na obszarze tej nekropolii zostało wpisanych do rejestru zabytków w roku 1992. Obecny kształt cmentarza uformował się na przełomie XIX i XX wieku. Po drugiej stronie ulicy, na placu kościoła św. Szczepana znajduje się dodatkowo pozostałość cmentarza z kilkoma mogiłami, które datowane są na połowę XIX wieku.

Zadzwoń na naszą całodobową infolinię Zakładu Pogrzebowego:

TELEFON DO ZAKŁADU POGRZEBOWEGO OBSŁUGUJĄCEGO TEN REJON (A NIE DO CMENTARZA CZY PARAFII!)

Wróblewskiego 56, 40 – 214 Katowice

Całodobowe Zakłady Pogrzebowe w Katowicach

Wybierz ten, który najbardziej Ci odpowiada.

Oddział 1*

Dzielnice: Dąb, Koszutka, Os. Paderewskiego-Muchowiec, Os. Tysiąclecia, Os. Witosa, Śródmieście, Wełnowiec-Józefowiec, Załęże

ul. Mikołowska, 40-389 Katowice

Oddział 2

Dzielnice: Bogucice, Dąbrówka Mała, Giszowiec, Janów-Nikiszowiec, Szopienice-Burowiec, Zawodzie

Katowice Bogucice

Oddział 3

Dzielnice: Brynów - Osiedle Zgrzebnioka, Ligota-Panewniki, Załęska Hałda-Brynów

ul. Panewnicka, 40-389 Katowice

Oddział 4*

Dzielnice: Kostuchna, Murcki, Piotrowice-Ochojec, Podlesie, Zarzecze

ul. Jankego, 40-389 Katowice

Oddział 4b*

Dzielnice: Podlesie, Zarzecze

ul. Wyszyńskiego, 43-190 Mikołów

ODDZIAŁY W KAŻDEJ DZIELNICY KATOWIC. POPROWADZIMY CIĘ KROK PO KROKU.

Polecamy naszego partnera: Zakład Pogrzebowy Mirander.

* Całodobowy transport zmarłych z Katowic. Obsługujemy cały kraj! W sprawie transportu z zagranicy prosimy o kontakt z centralą: (numer transportu pogrzebowego).