Kompleksowe Usługi Pogrzebowe w Katowicach

Nie musisz płacić gotówką

Poczekamy na wypłatę świadczenia pogrzebowego.

Pracujemy całodobowo

Nasze karawany dojadą do każdego miejsca.

Najtańszy pogrzeb

Wspólnie wybierzemy najlepszą opcje i załatwimy formalności.

Cmentarz ul. Gliwicka

Jest to cmentarz parafialny dla kościoła Przemienienia Pańskiego w Katowicach. Jego powstanie jest datowane na rok 1860, natomiast historia prezentuje się dość ciekawie, gdyż w roku 1871 jego teren został wykupiony przez starokatolików i pozostawał ich własnością przez ponad 50 lat. Wydarzenia historyczne, związane z powrotem terytorium Górnego Śląska do Polski spowodowały, iż cmentarz ten został przywrócony katolikom. Początkowo jego administracja przypadła dla parafii św. Jana i Pawła Męczenników, do obecnej parafii został on przyporządkowany w roku 1984. Dodatkowo w okresie II wojny światowej zarządzaniem nekropolii zajmowały się władze miejskie.

Na szczególna uwagę na cmentarzu zasługuje zabytkowa kaplica, która pochodzi z przełomu XIX i XX wieku. Została ona wybudowana na planie sześciokąta i zachowana w stylu neogotyckim. W roku 2011 doczekała się ona wpisania do rejestru zabytków.

Cmentarz zajmuje powierzchnię niespełna 1,3 ha. Zlokalizowany jest na działce o nieregularnych kształtach i posiada liczne elementy architektury zielonej. Ogrodzony został częściowo betonowym, częściowo metalowym płotem. Wzdłuż fragmentu ogrodzenia znajduje się parking. Alejki cmentarne są wybrukowane. Na jednej z nich postawiony został okazały krzyż cmentarny, zamocowany na cokole.

Na nekropolii tej znajdują się groby osób szczególnie zasłużonych dla regionalnej społeczności. Pochowani zostali tutaj m. in. : Antoni Kamski, Józef Lach, Wiktor Rumpfeldt, Marian Drozd, Karol Mathea czy prof. Andrzej Tylek. Pośród licznych grobowców, warte uwagi są te najstarsze, ze specyficznymi zdobieniami i krzyżami.

Zadzwoń na naszą całodobową infolinię Zakładu Pogrzebowego:

TELEFON DO ZAKŁADU POGRZEBOWEGO OBSŁUGUJĄCEGO TEN REJON (A NIE DO CMENTARZA CZY PARAFII!)

Gliwicka 32, 40 – 853 Katowice

Całodobowe Zakłady Pogrzebowe w Katowicach

Wybierz ten, który najbardziej Ci odpowiada.

Oddział 1*

Dzielnice: Dąb, Koszutka, Os. Paderewskiego-Muchowiec, Os. Tysiąclecia, Os. Witosa, Śródmieście, Wełnowiec-Józefowiec, Załęże

ul. Mikołowska, 40-389 Katowice

Oddział 2

Dzielnice: Bogucice, Dąbrówka Mała, Giszowiec, Janów-Nikiszowiec, Szopienice-Burowiec, Zawodzie

Katowice Bogucice

Oddział 3

Dzielnice: Brynów - Osiedle Zgrzebnioka, Ligota-Panewniki, Załęska Hałda-Brynów

ul. Panewnicka, 40-389 Katowice

Oddział 4*

Dzielnice: Kostuchna, Murcki, Piotrowice-Ochojec, Podlesie, Zarzecze

ul. Jankego, 40-389 Katowice

Oddział 4b*

Dzielnice: Podlesie, Zarzecze

ul. Wyszyńskiego, 43-190 Mikołów

ODDZIAŁY W KAŻDEJ DZIELNICY KATOWIC. POPROWADZIMY CIĘ KROK PO KROKU.

Polecamy naszego partnera: Zakład Pogrzebowy Mirander.

* Całodobowy transport zmarłych z Katowic. Obsługujemy cały kraj! W sprawie transportu z zagranicy prosimy o kontakt z centralą: (numer transportu pogrzebowego).